Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Studentstvo v autoškolách se často setkává se sexuálním obtěžováním, téměř nijak se to však neřeší

Sahání na stehno, přirovnávání řadící páky k mužskému přirození, komentování vzhledu, sexuální narážky nebo zvaní na rande. S tímto a mnohým dalším se často setkává studentstvo autoškol ze strany instruktorů.

Většina případů sexuálního obtěžování v autoškole však zůstane nenahlášena a Česku zcela chybí statistická data nebo hlubší výzkumy zabývající se touto problematikou.

Když říkám zcela, myslím tím opravdu zcela. Na internetu nejde najít jedinou studii či statistiku, podle které by se dal alespoň přiblížit počet obětí, které si v Česku prošly sexuálním obtěžováním v autoškole. Právě kvůli tomu se může na oko zdát, že žádný problém vlastně neexistuje.

„Zažila jsem i sexuální obtěžování od instruktora, sahání na nohy..Mám trauma, z řízení mám blok, nervy, třes i po 10 letech.“
anonymní respondentka

Kvůli nedostatku dat v Česku řešení tohoto problému stojí na místě. Je složité dokázat, že k obtěžování dochází ve velké míře, když ani přibližně nevíme, v jaké míře k němu dochází. Příběhy podobné těm od našich respondentek ale rozhodně nejsou ojedinělé. Je potřeba se této problematice začít aktivně věnovat a šířit o ní povědomí, aby studentstvo autoškol vědělo, že v tom není samo, může svou zkušenost nahlásit a vědět, že jeho případ nebude smeten ze stolu.

„Jednou, když jsem udělala nějakou chybu (už nevím jakou, ale určitě ne nic převratného), tak mi řekl: „Příště, až to uděláš, tak si sundáš podprsenku", protože už prý neví, jak mě donutit to nedělat. Narážky na moje údajně odhalující oblečení jsem slýchala pořád. Měla jsem normální tričko bez výstřihu a džíny.“
anonymní respondentka

Proč je sexuální obtěžování a jiné nerespektující chování ke studentstvu v autoškolách tak časté?

Instruktoři zneužívají své moci a toho, že nad svými svěřenci a svěřenkyněmi v autě mají plnou kontrolu. Student*ka za volantem se při nevyžádaných dotecích či nepříjemných komentářích nemůže ozvat, protože je už tak ve velkém stresu ze samotného řízení a potřebuje mu věnovat plnou pozornost.

„Má autoškola měla 2 instruktory, jeden byl v pohodě, ale ten druhý.. při jízdě mi sahal na stehno, měl nevhodné poznámky a při mé poslední jízdě s ním tak sněžilo, že pomalu nešlo vidět na cestu, tak že to za mě převezme, položil mou ruku na jeho stehno a to hodně vysoko.. hladil mě.. pak jsem přijela domů a řekla to s brekem rodičům. Jeli jsme hned na policii, ale doteď to je bez nějakého výsledku. Stalo se to 5 let zpět.“
anonymní respondentka

Instruktoři pro nováčky za volantem představují jakousi jistotu, že jízda proběhne bezpečně. Mohou kdykoliv zasáhnout, použít vlastní brzdu, pomoci. Neměli by se cítit tak, že kvůli tomu instruktorům něco dluží, ale naopak by jim to mělo dodat pocit bezpečí a komfortu se učit řídit. Bohužel to tak ale není a podle psychologů je to i důvodem, proč k obtěžování v autoškolách v takové míře dochází. Ví, že nad studentstvem mají plnou kontrolu.

„Za posledních čtrnáct dní jsem slyšela od 20 žen a jednoho muže, kteří byli sexuálně obtěžováni nebo napadeni jejich instruktory autoškoly. Jejich zkušenosti nesou řadu nápadných znaků: téměř všichni byli v té době mladí a nezkušení; všichni popisují pocit zranitelnosti a bezmoci, uvěznění v autě v potenciálně nebezpečné situaci, bez přítomnosti svědků a staršího muže v pozici moci nad nimi.“
Laura Bates, The Guardian

Proč se lidé bojí obtěžování nahlásit?

Jelikož je fyzické i slovní obtěžování a napadání v autoškole doprovázeno výčitkami, čímž si ho instruktoři i obhajují, studentky a studenti poté mohou mít pocit, že si to zasloužili a chyba byla na jejich straně.

To, že za volantem naprostý nováček dělá chyby, je normální, a rozhodně to nemůže ospravedlňovat nadávky, osahávání, výhružky nebo jiné fyzické či slovní obtěžování.

„Instruktor mi vyčítal, že jsem špatná a pořád do mě jel, i když byl už dávno konec hodiny a viděl, že mám slzy na krajíčku. I přesto se mi pomalu vysmíval a když jsem začala brečet, jeho reakce byla, že nemám brečet, protože jsou horší věci v životě.“
anonymní respondentka

Podle psycholožky Ireny Smetáčkové je sexuální obtěžování v nenásilné podobě navíc specifické v tom, že si jeho oběti, v tomto případě nejčastěji sedmnáctileté a osmnáctileté dívky, často nejsou jisté, zda je na chování instruktora něco špatného a je pro ně složité definovat, co zažívají a zda se o sexuální obtěžování vůbec jedná.

„Instruktor si se mnou nikdy nepovídal, pak mě ale na poslední jízdě 3x plácnul přes zadek.“
anonymní respondentka

Velkou roli také hrají obavy obtěžovaných z možných negativních dopadů na vzdělání, které by odmítnutí či nahlášení obtěžujícího mohlo mít. Obtěžované osoby navíc nejsou pouze v roli studujícího, ale i klienta, který si za službu zaplatil. S nahlášením či změnou autoškoly tak mohou otálet i z finančních důvodů.

„Na závěrečkách jsem jela s dalšíma dvěma klukama, instruktorem a komisařem v autě. Už tak to bylo nepříjemný a do toho se mě komisař začal ptát na to, jestli záleží na velikosti atd..“
anonymní respondentka

Řešení?

Podle Smetáčkové by nahlašování mohlo usnadnit vytvoření místa, kam by šlo případy hlásit, spolu s vytvořením etického kodexu autoškol. Česká asociace autoškol v roce 2020 po publikaci několika článků zabývajících se touto problematikou na serveru Aktuálně.cz reagovala sdělením, že vytváří etický kodex, který bude řešit sexuální obtěžování. Tento kodex byl Asociací publikován v září 2021 v Autoškolských novinách, ale na webových stránkách asociace není dohledatelný.

Jak už bylo zmíněno, je potřeba vytvořit místo, kam by šlo případy hlásit. Jedno takové v podstatě existuje, a to je autoškolský ombudsman, projekt Asociace autoškol ČR a Profesního společenství autoškol ČR. Na poradnu se mohou obrátit jak studující, tak provozovatelé a učitelé či učitelky autoškol. Mezi stížnostmi je však těch týkajících se sexuálního obtěžování jen pár. Chtělo by to tedy o projektu zvýšit povědomí nebo vytvořit jedno samostatné místo určené pouze k nahlašování a řešení obtěžování.

„Na stížnost typu sexuální obtěžování lze v rámci zákonných možností momentálně poradit pouze změnu autoškoly.“
předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička

Pokud ses setkal*a se sexuálním obtěžováním, můžeš se obrátit na organizace Persefona a Profem. Profem má v Praze centrum pro oběti sexuálního násilí.

Autoškoly, které doporučujete

🫂 @autoskolaproholky - České Budějovice

🩷 @vyjezdi.se - Praha

🌞 @ficim_brnem - Brno

🌿 @autoskolanobe - Praha, Brno, Ostrava, Opava, Olomouc, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Nový Jičín, Trutnov, Plzeň

🌸 @autoskolazelena - Praha

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.