Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Studentky si na ČZU musely při vstupu bezpečnostním rámem na test svlékat podprsenky, podle mluvčí univerzity to byla jejich volba

Podle výpovědí studentstva si musely některé studentky České zemědělské univerzity při vstupu na test sundávat podprsenky, jelikož aktivovaly bezpečnostní rám. Mluvčí univerzity Karla Mráčková uvedla, že to byla jejich volba, podle jejích slov si totiž studentky mohly test zopakovat v jiném termínu.

Podle serveru iROZHLAS.cz a výpovědí studentstva si musely některé studentky České zemědělské univerzity kvůli bezpečnostním rámům při vstupu do testovacího centra školy sundávat kosticové podprsenky. Ty totiž rámy aktivovaly. Obsluha testovacího centra (tedy prostoru, kde je možné zkoušky skládat ve zvoleném termínu, bez vázání se na termíny pedagogů) to vymáhala na základě nařízení děkana Tomáše Šubrta, podle kterého nesmí být k testu vpuštěn nikdo, kdo bezpečnostní rám aktivuje.

Poprvé jsem v rámu pípala, tak jsem si sundala náramek a náušnice, na které jsem zapomněla. Když jsem ale pípala znovu, nevěděla jsem, co dalšího by to mohlo být. Obsluha naznačila, že by to mohla být kostice od podprsenky, a řekli, že mě nemůžou pustit si test napsat, dokud pípám. Nevěřícně jsem se zeptala, jestli si mám tu podprsenku sundat, a oni mi řekli, že se bohužel nedá nic jiného dělat, jinak mě nepustí. Cítila jsem velký tlak a byla jsem úplně v šoku. Všichni tři lidé u rámu věděli, že to způsobuje podprsenka, ale nemohli mě pustit dál. Řekli, že to je kvůli novému nařízení od děkana.
Jedna ze studentek Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity pro iROZHLAS.cz

ČZU nepřijala část studentů z Ruska a Běloruska, pro studium mají být rizikoví

@yanhoechka

Ke zpřísnění požadavků pro vchod do školy údajně došlo po odhalení masivního nárůstu podvodů s využitím špičkové elektroniky, a to včetně kamer v náhrdelnících, brýlích s kamerou, ultra mikro sluchátek hluboko v uších i popřípadě právě v kosticích. Podle mluvčí univerzity Karly Mráčkové ale sundání podprsenky pro průchod bezpečnostním rámem požadováno není, nutné je odložit pouze pásek s kovovou přezkou.

Dle nařízení děkana si studenti mohou odložit části oděvu, které by mohly aktivovat bezpečnostní rám. Pokud tak nechtějí učinit, mohou si test zopakovat v jiném termínu. Pokud jim tento způsob zkoušení nevyhovuje, mohou požádat o alternativní, samozřejmě méně, a to zejména časově, pohodlný, způsob zkoušení. Tedy: studentky nejsou, a ani nikdy nebyly, žádány, aby si sundaly část oděvu, na který se dotazujete. Pokud rámy při kontrole signalizovaly kov, bylo v některých případech naznačeno ze strany obsluhy, že se může jednat o kovové součásti oblečení nebo také o elektronické pomůcky pro podvádění u zkoušek. Jak bylo řečeno výše, je možné zvolit si jinou, alternativní možnost testování, včetně způsobu či termínu. O podmínkách kontrol byli studující informování.
Mluvčí ČZU Karla Mráčková

Jak uvádí mluvčí univerzity, může si studentstvo zvolit alternativní možnost testování. Pokud by pak tedy byla zkouška skládána jiným způsobem, probíhala by podle ní například v učebně či posluchárně s pedagogy. Ne všechny testy, zápočty či zkoušky totiž probíhají v testovacím centu – studující jsou běžně zkoušeni také ústně či písemnými testy přímo v učebnách.

Rektor ČZU Petr Sklenička svolal v reakci na zveřejnění výpovědí etickou komisi. Ta by měla ve středu posoudit oprávněnost pravidel nastavených v testovacím centru. Podle Mráčkové však nelze výsledek zasedání komise predikovat.