Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Stereotypy vs. Emily in Paris 1:0

Taky máš tak rád*a netflixovské guilty pleasure Emily in Paris? Ne všechny národnosti si ho ale užívají stejně.

Emily in Paris je jedním z nejvýraznějších současných hitů Netflixu, na který jsem nedávno začal koukat i já. Stojí za ním tvůrce seriálu Sex and the City Darren Star, který seriálu dal jednoduchou zápletku - Američanka se odstěhuje do Paříže a v jejím světě se vše točí především okolo romantických vztahů. A diváky i divačky to baví, což dokazuje i fakt, že Netflix nedávno potvrdil vznik 5. série, ve které se podíváme do Říma.

Jak už to tak běžně bývá, od samého začátku má seriál i svoje kritiky, a to především kvůli stereotypizaci Evropy z pohledu Američanů. Stereotypy v Starově tvrobě jsou něco, co diváci a divačky řeší i u slavného Sex and the City, kde mnohé dějové linky „nezestárly dobře.“ U tohoto seriálu je to docela pochopitelné proto, že vznikal na přelomu milénia a doba byla jiná. I dnes se však tvůrce dopouští určitých přešlapů.

Nevíš, na co se při přicházejícím podzimu koukat?

Filmy, které tě naladí na podzimní mood

@ariadna.virginia

KONTROVERZE S UKRAJINSKOU POSTAVOU

Kupodivu největší poprask vzbudila stereotypizace Ukrajinců a Ukrajinek, a ne lidí z Francie. Té se seriál dopustil ve 2. sérii s vedlejší postavou Petry. Postavu si zahrála ukrajinská herečka Daria Panchenko, se kterou se Emily později poznává v jazykové škole. Když spolu jdou ven, Petra v epizodě uteče bez placení z obchodu s oblečením.

Mimo to má špatný smysl pro módu a bojí se deportace. Navíc pokud chtěli tvůrci dát postavě také typicky ukrajinské jméno, trochu to missli, protože Petra není původem ukrajinské jméno, maybe better research next time?

Na postavu reagoval dokonce tehdejší ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkachenko, který ji nazval urážkou. Po zveřejnění jeho vyjádření trendoval na sítích hashtag #WeAreNotPetras.

Na Tkachenka údajně reagoval Netflix s tím, že v další 3. řadě bude Petra ukázána v jiném světle, ale tato postava se do seriálu doposud nevrátila.

„V seriálu Emily in Paris je karikaturní vyobrazení Ukrajinky, které je nepřijatelné a také urážející. Jsou takhle vnímáni Ukrajinci*Ukrajinky v zahraničí?“
Oleksandr Tkachenko na Telegramu, leden 2022

JAK NA SERIÁL KOUKAJÍ FRANCOUZI A FRANCOUZKY?

Emily in Paris však samozřejmě budí emoce i v mnohých Francouzích a Francouzkách, konkrétně tedy v těch, kteří bydlí v Paříži. Podle mnohých to působí jako parodie na Francii a výsměch jejím obyvatelům*obyvatelkám, ale někteří dokonce poukazují na fakt, že seriál nedostatečně reprezentuje diverzitu Paříže.

Ani když jde po ulici, tak nevidíte nikoho, kdo je Arab*ka, nebo černoch*černoška nebo Asiat*ka v pozadí, jsou to jen běloši, to pro mě není Paříž. V realitě je zhruba třetina obyvatel Paříže neevropského původu. Seriál má dlouhodobě problémy s diverzitou a jediné výraznější postavy jiné barvy pleti, které představil, jsou Číňanka Mindy a Brit Alfie.

Další problémy, na které mnozí upozorňují, jsou ty, že to v seriálu vypadá jako kdyby se ve Francii nikdy nepracovalo, všichni nosí do práce avantgardní oblečení a všude kouří (i uvnitř v kanceláři) a seriál prakticky neukazuje většinu z 16 městských částí, které Paříž má a které jsou více rozmanité.

zdroje: BBC, NBC

Pozvi mě na šnyt🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.