Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Srbský ministr, dříve odvolaný za sexismus, zasedl v radě pro rovnost pohlaví

Bratislav Gašić, který nevhodně komentoval chování novinářky, přišel o ministerské křeslo. Nyní byl však jmenován do orgánu, který má zajistit rovnost pohlaví v srbské společnosti.

Členem srbské vládní rady pro rovnost pohlaví se stal nový ministr vnitra Bratislav Gašić, který musel v roce 2016 opustit jinou ministerskou pozici po sexistickém vyjádření na adresu novinářky. Opozice mluví o frašce, o případu informovala minulý týden srbská média.

Gašić byl v lednu 2016 na návrh tehdejšího předsedy vlády a nyní prezidenta země Aleksandara Vučiče propuštěn z funkce ministra obrany za poznámku na adresu novinářky televize B92, která si během Gašičovy návštěvy zbrojní továrny klekla na zem, aby nepřekážela svému kameramanovi.

Žijeme tady spolu. Feministou by měl být každý z nás

@heyfomo.cz

„Mám rád ženy, které si takto snadno kleknou,“ řekl tehdy Gašić. Poznámka vyvolala pobouření a protesty před budovou vlády v Bělehradě, kde novináři požadovali Gašičovo propuštění. Aféra nakonec vyústila v jeho odvolání.

Místopředsedkyně opoziční Demokratické strany Tatjana Manojlovičová dnes podle agentury Beta označila Gašičovo jmenování do vládní rady za frašku. Vláda by podle ní měla začít brát vážně otázku zlepšování postavení žen v srbské společnosti a řešit problémy, jako jsou chudoba mezi starými ženami, domácí násilí či nezaměstnanost mladých žen.

Gašić byl jmenován srbským ministrem vnitra minulý týden. Předtím od roku 2017 vedl srbskou tajnou službu BIA. Nyní bude z titulu své ministerské funkce jedním z devíti členů rady pro rovnost žen a mužů, jejímž úkolem je pomocí koordinace úřadů státní správy zlepšovat rovnost pohlaví v Srbsku.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.