Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Znečištění ovzduší je druhou největší hrozbou pro lidské zdraví

Znečištění ovzduší jako druhá největší zdravotní hrozba, důvěryhodnost vlády a prezidenta Česka a tisíc mrtvých při pouti do Mekky. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: pátek, 21. června
Svátek: Alois, Aloisie

Znečištění ovzduší je druhou největší hrozbou pro lidské zdraví

Znečištění ovzduší má stále větší dopady na lidské zdraví a stalo se po vysokém krevním tlaku druhým nejčastějším faktorem, který přispívá k úmrtím. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil americký výzkumný ústav Health Effects Institute (HEI). Mimo jiné z ní vyplývá, že kvůli špatnému vzduchu denně ve světě umírá skoro 2000 dětí mladších pěti let.

Znečištění ovzduší zabije každý rok v Evropě až 1200 dětí

@eevelka

Analýza, na kterou upozornil deník The Guardian, je založená na datech o úmrtnosti ve světě za rok 2021, která shromáždil Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. Podle autorů bylo v tomto roce po celém světě se znečištěním ovzduší spojeno 8,1 milionu úmrtí, z toho více než 700 tisíc případů tvořily děti mladší pěti let.

Taky se stalo:

Sněmovně a vládě věří podle průzkumu 21 procent lidí, Pavlovi 55 procent

Sněmovně a vládě premiéra Petra Fialy (ODS) v současné době věří podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 21 procent lidí, z ústavních institucí tak mají nadále nejnižší důvěryhodnost. Prezidentu Petru Pavlovi důvěřuje 55 procent občanů a nejlépe opět dopadli starostové a obecní zastupitelstva, kterým důvěřují dvě třetiny veřejnosti.

Počet obětí letošní pouti do Mekky přesáhl kvůli vysokým teplotám tisíc lidí

Přes tisíc poutníků zahynulo při letošní velké muslimské pouti do Mekky v Saudské Arábii, uvedla agentura AFP s odvoláním na údaje, které jí poskytly různé země. Přibližně desítka států vyčíslila prozatímní počet úmrtí na 1081. Nejvíce poutníků, kteří zemřeli, pocházelo z Egypta. Letos se náboženská pouť opět konala za velmi vysokých teplot, které ve Velké mešitě v nejposvátnějším městě islámu dosahovaly až 51,8 stupně Celsia.

Císařská rodina má problém s nedostatkem následníků, přiznal japonský císař

Japonský císař Naruhito přiznal, že japonská císařská rodina má problém s nedostatkem následníků, informoval deník The Times. Otázka budoucího panovníka je v asijské zemi v kontextu rychle stárnoucí populace a klesající porodnosti stále aktuálnější. List The Times poznamenává, že podobná prohlášení, která se dotýkají existenčního problému nejstarší monarchie na světě, jsou od císaře velmi vzácná.

Zdroj: ČTK