Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ženy by ve vedení velkých firem měly tvořit aspoň třetinu, zákon schválila vláda

Zvýšení podílu žen ve vedení velkých firem v Česku, zahájení summitu G7 a vysoký počet úmrtí způsobených tabákem, alkoholem a fosilními palivy. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: pátek, 14. června
Svátek: Ronald

Ženy by ve vedení velkých firem měly tvořit aspoň třetinu, zákon schválila vláda

Velké obchodní společnosti v Česku by měly zajistit vyvážené zastoupení žen a mužů ve svém vedení. Ženy by v něm měly tvořit aspoň třetinu. Výběr členů a členek představenstva a rad by musel mít jasná a jednoznačná pravidla. Počítá s tím návrh zákona na podporu vyváženého zastoupení, který ve čtvrtek schválila vláda.

Úspěchy těžce vybojované ženami se po celém světě vytrácí, varuje skupina bývalých představitelek OSN

@eevelka

Podle podkladů k zákonu by se změny v ČR dotkly šesti firem a bank. Ve vedení společností připadá ženám v EU v průměru 32 procent křesel, v Česku je to ale jen 21 procent. Česko je tak v sedmadvacítce dvacáté a dlouhodobě sklízí kritiku za nízký podíl žen na řízení a malé pokroky při jeho zvyšování.

Taky se stalo:

Tři z deseti seniorů se podle průzkumu setkali se špatným zacházením od blízkých

Tři z deseti seniorů a seniorek v Česku mají zkušenost se špatným zacházením od blízkých. Ve veřejném prostoru či službách ho zažily zhruba dvě pětiny lidí nad 65 let. Čelí mu stejně ženy i muži. Mnohem častěji jsou mu vystaveni lidé ve vysokém věku. Výsledky průzkumu z projektu Restabus na tiskové konferenci v Senátu představila socioložka a šéfka vládního výboru pro práva starších lidí Lucie Vidovićová. Podle expertů je potřeba upravit legislativu a další podmínky, aby se případy týrání, zneužívání a zanedbávání seniorů daly snadněji řešit. Na návrzích pracuje tým expertů, který zastřešuje ministerstvo práce.

Začal summit G7, Ukrajina podepíše bezpečnostní dohody s USA a Japonskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepíše na summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který ve čtvrtek začal na jihu Itálie, bezpečnostní dohodu své země se Spojenými státy a také s Japonskem. Lídři G7 se na třídenním summitu také dohodnou na využití Západem zmrazených ruských aktiv ve prospěch Ukrajiny, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, podle něhož bylo v této věci dosaženo pokroku.

WHO: Tabák, alkohol a fosilní paliva ročně v Evropě zabijí 2,7 milionu lidí

V důsledku konzumace tabáku, alkoholu a průmyslově zpracovaných potravin a na následky používání fosilních paliv ročně umírá 2,7 milionu Evropanů, uvedla Světová zdravotnická organizace. Vyzvala zároveň vlády jednotlivých států, aby zavedly přísnější regulaci výrobků ohrožujících lidské zdraví, napsal britský The Guardian.

Zdroj: ČTK