Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.
Date: sobota, 15. října
Name day: Tereza, Terezie
History: 15. října 1990 získal Michail Gorbačov Nobelovu cenu míru.
Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující loňský útok na Kapitol si předvolá bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Někdejší republikánský šéf Bílého domu má před komisí podat svědectví v souvislosti s událostmi, při nichž dav jeho příznivců zaútočil na budovu amerického Kongresu v den potvrzování výsledku prezidentských voleb. Informovaly o tom světové agentury, podle nichž o Trumpově předvolání rozhodl panel jednomyslně v hlasování během včerejšího veřejného slyšení. Trump v reakci označil výbor za fiasko.
Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil včera v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Obě ženy později zatkla policie. Podle galerie byl obraz chráněn sklem, tudíž nebyl poškozen. Mírně poškozen byl však rám.
Následně si ženy přilepily ruku ke zdi a podle Sky News zakřičely: „Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?“.
Pět lidí, včetně policisty mimo službu a 16letého chlapce, bylo zabito při střelbě ve městě Raleigh ve státě Severní Karolína na jihovýchodě Spojených států. Nejméně dva další lidé jsou zraněni. Dnes policie oznámila, že pachatelem je 15letý chlapec, který je nyní v nemocnici v kritickém stavu.
Ve Spojených státech se podle agentury AP jednalo o 25. hromadnou vraždu v letošním roce definovanou v databázi jako vraždu se čtyřmi a více zastřelenými vyjma pachatele. Podle webu Gun Violence Archive bylo při střelbách v USA letos zabito přes 34 000 lidí.
Dav lidí včera v Bratislavě uctil oběti středeční střelby, při které 19letý útočník u gay baru zastřelil dva muže, Juraje a Matúše, a jednu ženu postřelil. Pietní akce u baru Tepláreň a následného průvodu na shromáždění za odsouzení nenávisti vůči LGBTQ+ komunitě se zúčastnili také prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a další politici. Podle listu Sme se v centru metropole sešlo nejméně 20 000 lidí. Motivem činu byla podle policie nenávist vůči lidem jiné než heterosexuální orientace.