Nová prorektorka Univerzity Karlovy, nový francouzský pemiér a milion nových uprchlíků v Sýrii. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Bývalá eurokomisařka Věra Jourová se stane prorektorkou Univerzity Karlovy, záměr rektorky Mileny Králíčkové schválil Akademický senát školy. Na starost by měla mít rozvoj lidských zdrojů i nové technologie. Jourová byla evropskou komisařkou od roku 2014 do letoška, v prvním období byla komisařkou pro spravedlnost a ochranu spotřebitele, od roku 2019 eurokomisařkou pro hodnoty a transparentnost.
Jourová při pátečním jednání senátu uvedla, že svůj plat bude v plné výši posílat na nově založený Fond odolnosti Nadačního fondu Univerzity Karlovy. Ten vznikl v reakci na loňskou tragickou střelbu na Filozofické fakultě, podporovat má rozvoj odolnosti studentů i zaměstnanců i činnost centra odolnosti. Podle Králíčkové potřebuje mít škola vazby v Bruselu.
Novým francouzským premiérem bude centrista François Bayrou. O rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona informovaly agentury s odvoláním na sdělení Elysejského paláce. Třiasedmdesátiletý Bayrou ve funkci nahradí konzervativce Michela Barniera, který podal demisi minulý týden poté, co parlament vládě hlasy krajní pravice a levice vyslovil nedůvěru.
Více než milion lidí v Sýrii opustil své domovy v důsledku ofenzivy syrských povstalců, která o víkendu vedla k pádu režimu diktátora Bašára Asada. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), podle něhož jsou mezi vysídlenými hlavně ženy a děti.
Spojené státy zavedou vízová omezení pro představitele gruzínské vlády a parlamentu za ohrožování demokracie v zemi. Podle agentury Reuters o tom informovalo americké ministerstvo zahraničí v době, kdy v zemi probíhají masové protesty proti výsledkům říjnových voleb, které opozice i zahraniční pozorovatelé označují za zmanipulované. Washington uvedl, že se restrikce týkají asi 20 osob a že připravuje další sankce vůči lidem odpovědným za situaci v Gruzii.
Text: ČTK