Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ve věku 75 let zemřela disidentka a novinářka Petruška Šustrová

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 7. května

Name day: Stanislav

History: 7. května 1945 byl v Remeši podepsán protokol o úplné bezpodmínečné kapitulaci Německa.

Situace na Ukrajině

  • Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Jermak informoval, že z ruského zajetí se vrátilo 45 obránců a obránkyň mariupolských oceláren Azovstal.
  • Ukrajinské ministerstvo obrany obvinilo Rusko z použití fosforové munice v obléhaném východoukrajinském městě Bachmut. Na videu ukázalo město osvětlené bíle hořícími plameny, nelze z něj ale určit, kdy a kde byly záběry pořízeny.

Írán popravil švédsko-íránského odpůrce režimu Habíba Šaaba

Írán včera popravil švédsko-íránského odpůrce režimu Habíba Šaaba, který byl odsouzen za to, že stál za několika útoky v této blízkovýchodní zemi. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská média. Švédsko už dříve rozsudek smrti označilo za nehumánní.

Šaab byl podle Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda RFE/RL zakladatelem a bývalým vůdcem separatistického Arabského bojového hnutí za osvobození Ahvázu (ASMLA). Zhruba 14 let žil ve Švédsku, než se v roce 2020 vypravil do Turecka, odkud následně zmizel. O něco později se objevil v íránské státní televizi v souvislosti s obviněním z útoku na vojenskou přehlídku v roce 2018, při němž zemřelo 25 lidí. Teherán tehdy uvedl, že Šaaba zatkly v Turecku jeho bezpečnostní složky a převezly ho do Íránu.

Íránský soud odsoudil 15 tisíc protestujících k smrti

@yanhoechka

Významný ruský nacionalistický spisovatel Prilepin byl zraněn po výbuchu bomby

Prominentní ruský nacionalistický spisovatel Zachar Prilepin včera utrpěl zranění při výbuchu bomby ve svém autě. Incident se stal v Nižegorodské oblasti v centrálním Rusku. Podle ruských úřadů při něm zemřel Prilepinův řidič. Úřady případ vyšetřují jako teroristický čin a policie v souvislosti s ním zadržela jednoho podezřelého. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová z útoku na Prilepina obvinila Západ a Ukrajinu. K odpovědnosti za něj se hlásí partyzánská skupina Ateš.

Ve věku 75 let zemřela disidentka a novinářka Petruška Šustrová

Ve věku 75 let zemřela v noci na včerejšek disidentka, publicistka a překladatelka Petruška Šustrová. Uvedl to server Lidovky.cz. Právě pro Lidové noviny Šustrová po mnoho let psala sloupky. Informaci o úmrtí Šustrové následně potvrdil Českému rozhlasu – Radiožurnálu předseda Syndikátu novinářů Adam Černý. Už v mládí se Šustrová střetla s komunistickým režimem a skončila ve vězení. Později se stala signatářkou a jednou z mluvčích Charty 77. Po konci totality krátce působila na ministerstvu vnitra, poté byla novinářkou a rovněž členkou rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day