Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V debatě o přijetí istanbulské smlouvy na úrovni EU se ČR zdrží

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 25. května

Name day: Viola

History: 25. května 1948 byl ve vykonstruovaném politickém procesu popraven Witold Pilecki, polský protinacistický a protikomunistický bojovník.

Situace na Ukrajině

  • Rusko si nepřeje zmrazení konfliktu na Ukrajině a hodlá dosáhnout svých cílů buď cestou speciální vojenské operace, nebo jinými dostupnými prostředky, prohlásil včera podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. 

Proces s Trumpem v kauze peněz za mlčení začne v březnu příštího roku

Soud v New Yorku stanovil na 25. března 2024 začátek procesu s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem v kauze, která se týká plateb pro jeho údajné milenky a další osobu před prezidentskými volbami v roce 2016. Informovaly o tom americké agentury. Ve stejném roce USA čekají prezidentské volby, v nichž Trump hodlá opět kandidovat.

Trump se u soudu prohlásil za nevinného, obžalován je ze 34 trestných činů

by @eevelka

Senát zřejmě schválí každoroční vynakládání aspoň dvou procent HDP na obranu

Na obranu ČR bude stát pravděpodobně ze zákona dávat ročně aspoň dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Senátní výbor pro obranu a bezpečnost to včera jednomyslně podpořil. Vládní předloha vychází ze spojeneckých závazků Česka vůči NATO. Horní parlamentní komora o ní rozhodne příští týden.

Vláda: V debatě o přijetí istanbulské smlouvy na úrovni EU se ČR zdrží

Při jednání EU o přijetí istanbulské úmluvy by se český zástupce měl zdržet, rozhodla včera vláda. O národním přístupu bude kabinet teprve jednat. O postupu informoval novináře ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Před schůzí vlády poznamenal, že téma na evropské úrovni začalo spěchat, protože ho chce otevřít švédské předsednictví. Úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day