Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Trump se u soudu prohlásil za nevinného, obžalován je ze 34 trestných činů

Soudce Merchan naplánoval další jednání na 4. prosince a upozornil Trumpa, aby se do té doby zdržel jakýchkoliv veřejných prohlášení, které by burcovaly veřejnost nebo vedly k násilnostem.

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump byl v úterý jako první americký exprezident obžalován. Prokuratura ho viní z plateb pro údajné milenky před prezidentskými volbami v roce 2016, ve kterých porazil kandidátku demokratů Hillary Clinton. Za utajení nemanželských poměrů měl údajně zaplatit až 280 tisíc dolarů, což je asi 6 milionů korun. Vedle toho měl také zaplatit vrátnému Trump Tower, který tehdy prohlašoval, že má Donald Trump nemanželské dítě. Exprezident nyní čelí podezření, že platby sám financoval, načež transakce zamaskoval jako právní výdaje.

Zdroj: Profimedia

Donald Trump byl v úterý formálně zatčen a vydán do rukou manhattanských úřadů, načež absolvoval typickou proceduru se zadržením spojenou, včetně odebrání otisků. Následně předstoupil před soudce Juana Merchana a v soudní síni strávil celkem dvě hodiny. Při jednání nemohly být přítomny kamery, jen několik málo fotografů.

Během soudu byl Donald Trump obviněn z 34 trestných činů. Americký zákon považuje falšování podnikatelských záznamů pouze za přestupek, nicméně tresným činem se stává tehdy, pokud má za cíl zamaskovat jiný zločin, čehož se Donald Trump podle prokuratury dopustil. Ta jeho obžalobu spojuje i s porušením federálních pravidel o financování volební kampaně.

Donald Trump u soudu všechna nařčení vůči jeho osobě odmítl a prohlásil se za nevinného. Obhajoba se tak bude nyní moci seznámit nejen z obviněními, ale i s konkrétními důkazy. Soudce Merchan naplánoval další jednání na 4. prosince a upozornil Trumpa, aby se do té doby zdržel jakýchkoliv veřejných prohlášení, které by burcovaly veřejnost a vedly k násilnostem.

Z toho se snažil exprezident vymanit už ve chvíli, kdy dorazil z New Yorku na Floridu do svého sídla Mar-a-Lago, kde pronesl svůj první veřejný projev od oznámení obžaloby. V něm zaútočil na newyorského prokurátora Alvina Bragga i soudce Juana Merchana a řekl, že ho oba nenávidí. Americká média poznamenala, že Trumpův projev měl pouhých 30 minut, což je na jeho poměry málo, a o samotném soudním jednání hovořil jen velmi krátce.

Zdroj: ČTK