Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ukrajinci dosud z pohřebiště u Izjumu exhumovali 436 těl, 30 z nich neslo známky mučení

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 25. září

Name day: Zlata

History: 25. září 1957 byl v Ústavu jaderného výzkumu spuštěn první československý jaderný reaktor.

Situace na Ukrajině 

  • Ukrajinci dosud z hromadného pohřebiště v lese u východoukrajinského města Izjum exhumovali 436 těl, 30 z nich neslo „známky mučení“. 
  • USA budou jednat se spojenci o rychlém zavedení nových přísných ekonomických sankcí na Rusko, pokud Moskva anektuje nová ukrajinská území.

Japonsko zasáhl tajfun Talas, zemřeli dva lidé

Střední část Japonska zasáhl tajfun Talas, vyžádal si dvě oběti. Desítky tisíc domácnosti zůstaly bez proudu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž vítr v centru bouře dosahoval v nárazech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu.

Přírodní živel obzvláště silně zasáhl město Šizuoka, které se nachází jihozápadně od hlavního města Tokia. Od čtvrtka tam napršelo rekordních 417 mm srážek, uvedla japonská meteorologická služba. Přibližně 120 tisíc domácností zůstalo bez proudu poté, co sesuv půdy převrátil dva sloupy elektrického vedení.

Ukrajinci dosud z pohřebiště u Izjumu exhumovali 436 těl, 30 z nich neslo známky mučení

Ukrajinci dosud z hromadného pohřebiště v lese u východoukrajinského města Izjum exhumovali 436 těl, 30 z nich neslo „známky mučení“. Informoval o tom na sociální síti Telegram gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala minulý týden místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Většina těl patří civilistům.

Počet obětí protestů v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě stoupl na 35

Na 35 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na íránská státní média. Jak uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, „rozhodně vypořádat“. Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média.

Protesty se konají ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálí hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Aminiovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Ubita kvůli hidžábu. Íránem zmítají protesty kvůli smrti Mahsi Amini

by @yanhoechka

Tweet of the day