Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 1. října

Name day: Igor

History: 1. října 1949 vyhlásil Mao Ce-tung v Pekingu Čínskou lidovou republiku.

Situace na Ukrajině 

  • Diktátor Putin podepsal v Kremlu anexi čtyř ukrajinských oblastí.
  • Ukrajinské síly z poloviny obklíčily okupované město Lyman v Donbasu, pravidelně ostřelují silnici z města, připustil vůdce separatistů Pušilin.
  • Nejméně 23 lidí dnes zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. 

Po sebevražedném útoku ve škole v Kábulu zůstalo 19 mrtvých a 27 zraněných

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných, zatím se k němu nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS). Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj, zahynulo 25 lidí

Nejméně 25 civilistů včera zahynulo a další desítky byly zraněny při raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné.

Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO, uvedl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera uvedl, že jeho země podává žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance, informují tiskové agentury. Zelenskyj se tak vyjádřil krátce poté, co ruský prezident a diktátor Vladimir Putin v Kremlu oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto ukrajinských území k Ruské federaci. Západ anexi odmítá.

Putin oznámil připojení okupovaných ukrajinských území k Rusku. USA okupují Německo a Japonsko, prohlásil

by @yanhoechka

Dnes do 14:00 hodin probíhá závěrečné kolo voleb do Senátu

V Česku probíhá druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Tweet of the day