Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Turecko a Sýrii zasáhla dvě ničivá zemětřesení, mrtvých jsou tisíce, zraněných desítky tisíc

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 7. února

Name day: Veronika

History: 7. února 1992 byla podepsána Maastrichtská smlouva, čímž byl mimo jiné zaveden pojem Evropská unie.

Situace na Ukrajině

  • Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. 
  • Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den ruské útoky poblíž 14 obcí ve východoukrajinské Doněcké oblasti, vyplývá z pravidelné ranní operační svodky ukrajinského generálního štábu. Ruská invazní armáda podle něj soustředí své úsilí především na útočné akce ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku.

Zákony postihující lidi z komunity LGBTQ+ jsou podle papeže nespravedlností

Zákony postihující lidi z LGBTQ+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. LGBTQ+ lidé jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít. Hlava katolické církve to řekla v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

Papež František: Být homosexuálem není zločin

by @kubakohout_

Turecko a Sýrii zasáhla dvě ničivá zemětřesení, mrtvých jsou tisíce, zraněných desítky tisíc

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 2 300. V Turecku zemřelo nejméně 1 498 lidí, uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Zraněných je v Turecku nejméně 8 533, dodal úřad. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V Sýrii si katastrofa vyžádala přes 800 lidských životů. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

Prezident Zeman nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman nebude ještě za svého mandátu jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na večerní tiskové konferenci po jednání s hlavou státu na zámku v Lánech na Kladensku. Nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský končí v srpnu. Zeman uvažoval o tom, že jeho nástupce určí ještě do 8. března, kdy současné hlavě státu vyprší mandát.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla třiasedmdesátiletá bluesová zpěvačka Bonnie Raitt.

Grammy Awards 2023: Beyoncé přepisuje historii

by @martinastrel

Zdroj: ČTK

Tweet of the day