Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Státy EU se blíží shodě na migračním paktu, řeší přerozdělování či děti

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 9. června

Name day: Stanislava

History: 9. června 1942 začaly jednotky SS s likvidací obce Lidice.

Situace na Ukrajině

  • Po zničení Kachovské přehrady zemřelo ve městě Nová Kachovka pět lidí. Podle RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města.

Ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám začala, uvádí americká média

Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským invazním silám začala, píše na svém webu americká stanice ABC News a list The Washington Post s odvoláním na nejmenované ukrajinské zdroje. Kyjev zatím protiútok oficiálně nepotvrdil. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury Interfax tvrdil, že v noci na dnešek se ukrajinská armáda v Záporožské oblasti pokusila prolomit ruskou obranu a že Rusové útok odrazili.

,,Je to tragédie, už tam nic kromě mrtvých Rusů není,“ Bitva o ukrajinský Bachmut se chýlí ke konci

by @eevelka

Státy EU se blíží shodě na migračním paktu, řeší přerozdělování či děti

Státy Evropské unie jsou blízko prolomení dlouholetého patu v otázce solidarity se zeměmi přetíženými žadateli o azyl, musí však dořešit některé sporné otázky. Před jednáním ministrů vnitra se na tom shodovali zástupci vlád řady unijních zemí. Podle eurokomisařky Ylvy Johanssonové mají ministři na stole vyvážený návrh se silnou podporou. Některé země jako Polsko či Maďarsko však dosud nesouhlasí s tím, že by měly z Itálie či dalších států přebírat migranty či přispívat finančně. Německá ministryně Nancy Faeserová zase dnes dala najevo, že hodlá dosáhnout změn v navržení urychlené azylové procedury na hranicích, aby se netýkala rodin s dětmi.

Zelenskyj kritizoval OSN a Červený kříž, že nepomáhají u zničené přehrady

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval OSN a Červený kříž za neposkytnutí pomoci lidem, kteří byli postiženi zničením Kachovské přehrady. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal mezitím ve videovýzvě vyzval humanitární organizace, aby okamžitě jednaly. Ukrajina musela kvůli zničené Kachovské přehradě evakuovat více než 2000 lidí. Ruské okupační úřady v Chersonské oblasti uvedly, že zvýšená vodní hladina na jejich straně Dněpru vydrží tři až deset dní, napsala agentura TASS.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day