Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Španělská vláda chystá aplikaci, jež má pomoct s férovým dělením domácích prací

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 21. května

Name day: Monika

History: 21. května 1982 se v rámci války o Falklandy vylodilo 4 000 britských vojáků v zátoce San Carlos na Falklandách s cílem znovudobytí souostroví.

Situace na Ukrajině

  • Rusko v reakci na nejnovější sadu amerických sankčních opatření zakázalo vstup do země 500 Američanům včetně bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. S odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí o tom informovala agentura TASS.
  • Kyjev se v noci na sobotu znovu stal terčem útoku ruských dronů. V některých částech města zněly výbuchy, žádné oběti ovšem hlášeny nebyly a podle ukrajinských úřadů všechny bezpilotní letouny sestřelila protivzdušná obrana.

Kyjev přiznává kritickou situaci v Bachmutu. Obránci se drží jen v jedné čtvrti

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová označila situaci v Bachmutu na východě Ukrajiny za kritickou. Stalo se tak nedlouho poté, co šéf ruské soukromé vojenské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ohlásil úplné dobytí města. Kyjev následně Prigožinovo tvrzení popřel a z oznámení Maljarové na platformě Telegram vyplynulo, že ukrajinští obránci drží pozice pouze v jedné čtvrti města, která leží v jeho jihozápadní části.

Dobytí ukrajinského Bachmutu ruskými vojsky bude klíčové pro další vývoj války

by @eevelka

Summit G7 vyzval Peking k tlaku na Rusko ohledně agrese na Ukrajině

Peking by měl "tlačit na Rusko, aby zastavilo svou agresi" proti Ukrajině, vyzvali v prohlášení lídři skupiny velkých ekonomik G7 na summitu v Japonsku. Spojené státy, Kanada, Japonsko a čtyři evropští členové také uvádí, že nechtějí svou politikou Čínu poškodit, vyjadřují ovšem obavy ohledně situace v Jihočínském moři nebo "ekonomického nátlaku" Pekingu. Věnují se i mnoha dalším otázkám od klimatické změny po lidská práva a mimo jiné volají po mezinárodních standardech na poli umělé inteligence.

Španělská vláda chystá aplikaci, jež má pomoct s férovým dělením domácích prací

Španělská vláda chce dát k dispozici novou aplikaci, která by měla lidem pomoci se spravedlivějším dělením prací v domácnosti. Napsal o tom list The Times. Podle náměstkyně na ministerstvu pro rovné příležitosti Ángely Rodríguez technologie umožní, aby si muži a ženy pravidelně zaznamenávali, kolik času tráví péčí o domácnost. Ve Španělsku stejně jako ve většině dalších zemí leží většina domácích prací na bedrech žen.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day