Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Sněmovna schválila korespondenční volby pro Čechy a Češky žijící v cizině

Schválená korespondenční volba, přijetí slovenského mediálního zákona a unijní přístupové rozhovory s Ukrajinou. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: sobota, 22. června
Svátek: Pavla

Sněmovna schválila korespondenční volby pro Čechy a Češky žijící v cizině

Češi*ky žijící v zahraničí patrně budou moci už v příštích řádných sněmovních volbách využít hlasování poštou, nebudou muset osobně na zastupitelské úřady jako doposud. Spornou koaliční novelu o korespondenční volbě z ciziny schválila Sněmovna hlasy poslanců vládního tábora.

Opoziční hnutí ANO neuspělo s návrhem na opětovné projednání předlohy ve druhém čtení a hnutí SPD s návrhem na její zamítnutí. Normu nyní dostane k projednání Senát, který v minulosti opakovaně o korespondenční volbu pro krajany usiloval.

O tom, jak korespondenční volba probíhá, jsme psali tady👇

K čemu je korespondenční volba a proč její schválení opozice šest dní blokovala?

@eevelka

Taky se stalo:

Ve druhém kole přijímacích zkoušek neuspělo 1500 deváťáků, půlka z nich v Praze

Ve druhém kole přijímacích zkoušek se na střední školy v Česku nedostalo zhruba 1500 žáků devátých tříd, kteří se hlásili na maturitní studium či učňovské obory. Z toho polovina neuspěla v Praze, kde nebylo přijato 735 deváťáků, ve středních Čechách jich bylo 265.

Slovenská sněmovna schválila kritizovaný zákon o televizi a rozhlasu

Slovenská sněmovna hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní Slovenské televizi a rozhlasu (STVR), který opozice označila za prostředek k ovládnutí stanice nynějším kabinetem premiéra Roberta Fica.

Norma například předpokládá, že ve funkci předčasně skončí generální ředitel tohoto média, které nyní funguje pod značkou RTVS jako Rozhlas a televize Slovenska. Proti změnám opakovaně protestovala také část pracovníků RTVS, opoziční poslanci před hlasováním sněmovny zase opustili jednací sál.

Členské státy schválily vyjednávací rámce pro přístupové rozhovory s Ukrajinou

Členské státy EU formálně schválily vyjednávací rámce pro věcné zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Informovalo o tom na sociální síti X české zastoupení při EU. Rozhodnutí přijali na svém jednání v Lucemburku unijní ministři financí. Mezivládní konference s oběma zeměmi se uskuteční příští úterý v Lucemburku.

Zdroj: ČTK