Rozmístění amerických jaderných hlavic v Británii, 65 tisíc těhotenství po zákazu potratů v USA a žaloba Ševčíka vůči VŠE. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.
Date: neděle, 28. ledna
Name day: Otýlie
History: 28. ledna 1977 se v Národním divadle konalo shromáždění českých umělců, kteří zde vyslechli a podepsali tzv. Antichartu – rezoluci proti signatářům Charty 77.
Spojené státy se poprvé po 15 letech chystají rozmístit v Británii jaderné zbraně, napsal britský list The Telegraph. Washington se podle něj tak rozhodl kvůli rostoucí hrozbě ze strany Ruska.
Jaderné hlavice, které jsou třikrát silnější než bomba shozená na Hirošimu, budou podle listu dodány na základnu britského letectva Lakenheath v hrabství Suffolk na východě Anglie. The Telegraph se v této souvislosti odvolává na smlouvy Pentagonu.
V amerických státech s úplným zákazem interrupcí nastalo po jejich zavedení téměř 65.000 těhotenství, která vzešla ze znásilnění. S takovýmto odhadem přišlo tento týden autorstvo studie publikované v odborném časopise Journal of the American Medical Association (JAMA). Drtivá většina celkového čísla připadá na státy, jejichž zákazy neobsahují výjimky pro oběti znásilnění.
Odvolaný děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík podal na školu žalobu, s odvoláním z funkce dlouhodobě nesouhlasí. Ševčík to řekl serveru i ROZHLAS.cz a Radiožurnálu. Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák vydal rozhodnutí o odvolání v polovině prosince. Už tehdy Ševčík řekl, že postup považuje za nezákonný a politický motivovaný a že se bude bránit soudní cestou. Ševčík tehdy odmítl odvolání převzít osobně, vedení univerzity mu ho muselo zaslat do datové schránky.
Zdroj: ČTK