Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.
Date: pátek, 16. prosince
Name day: Albína
History: 16. prosince přijala Česká národní strana Ústavu České republiky.
Ruská okupační vojska v ukrajinském Chersonu zadržovala a týrala i děti, uvedl ve středu ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Děti dostávaly vodu každé dva dny a byly drženy prakticky bez jídla, dodal Lubinec podle agentury Reuters. Vyšetřovatelé po osvobození města objevili „dětské cely“, byly součástí jedné ze čtyř dosud odhalených mučíren ve městě. Tvrzení není možné nezávisle ověřit, Rusko odmítá, že by s civilisty špatně zacházelo.
„V Chersonské oblasti jsme našli deset mučíren, z toho čtyři ve městě Cherson,“ řekl Lubinec. „V jedné z mučíren jsme našli oddělenou místnost, celu, kde byly drženy děti... dokonce i okupanti ji tak nazývali, dětská cela,“ dodal ombudsman. Cela se od sousedních místností lišila pouze tím, že na podlaze ležely tenké rohože, popsal.
V celách se podle Lubince ocitly děti, které v očích okupantů kladly odpor. Čtrnáctiletý chlapec například za fotografování zničené ruské vojenské techniky. Na děti byl činěn psychologický nátlak. Vojáci jim například tvrdili, že je rodiče opustili a už se nikdy nevrátí, popsal metody Lubinec.
Írán byl vyloučen ze skupiny OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen (UN Women). Stalo se tak kvůli potlačování práv žen a dívek v zemi, uvedla agentura Reuters. Vyloučení Íránu navrhly Spojené státy v reakci na brutální postup Teheránu proti pokračujícím protestům vyvolaným smrtí mladé ženy ve vazbě.
Hospodářská a sociální rada (ECOSOC) Organizace spojených národů přijala rezoluci navrženou USA, aby „s okamžitou platností odstranila Íránskou islámskou republiku z Komise pro postavení žen pro zbytek funkčního období v letech 2022 až 2026“. Celkem 29 zemí dnes hlasovalo pro vyloučení, byla mezi nimi i Česká republika. 8 bylo proti a 16 zástupců se zdrželo.
Vláda v Peru vyhlásila kvůli protestům proti sesazení bývalého prezidenta Pedra Castilla na 30 dní výjimečný stav. Kabinet tak bude smět omezit svobodu shromažďování a další práva či případně povolat do ulic armádu, uvedla agentura EFE. Od neděle při protestech proti nové prezidentce Dině Boluarte zemřelo sedm lidí.
„Usnesli jsme se na výjimečném stavu v celé zemi kvůli násilným a vandalským činům a blokádám silnic,“ řekl ministr obrany Alberto Otarola. Dodal, že vyhlášení výjimečného stavu „znamená pozastavení svobody shromažďování, nedotknutelnosti soukromého obydlí a práva na svobodný pohyb“. Stav také umožňuje nasadit armádu společně s policií v ulicích. Vláda též zvažuje zavedení zákazu nočního vycházení.
Kosovo nevyžaduje zrychlený proces či jakékoli zkratky na cestě do Evropské unie. Chce dosáhnout pokroku v ekonomice a veškerých nezbytných reforem. Na tiskové konferenci to řekl kosovský premiér Albin Kurti, který ministru pro evropské záležitosti Mikuláši Bekovi (STAN) v Praze oficiálně předal přihlášku země do EU.
Proces přijetí Kosova potrvá dlouhá léta nebo i desetiletí a bude záviset na tom, zda se balkánské zemi podaří urovnat vztahy se Srbskem, upozornili dříve pozorovatelé. Kosovo má totiž napjaté vztahy se Srbskem, na němž v roce 2008 vyhlásilo nezávislost a které kosovskou nezávislost neuznává.
Zdroj: ČTK