Rozsáhlý útok Ruska na Ukrajinu, narůstající podpora hnutí ANO a setkání amerického prezidenta s čínským. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Rusko spustilo v noci na neděli jeden z největších vzdušných útoků na Ukrajinu, vypálilo přes 120 raket a nasadilo 90 dronů. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byla protivzdušná obrana schopna zničit více než 140 cílů, včetně nasazení stíhaček F-16.
Údery způsobily rozsáhlé škody na infrastruktuře, zejména v oblasti výroby a distribuce energie, což vedlo k výpadkům dodávek elektřiny v několika regionech, včetně Kyjeva, Oděsy a Záporoží.
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha odsoudil útok jako „válečný zločin“, zatímco ruské ministerstvo obrany tvrdí, že cílem byly objekty podporující vojenský průmysl Ukrajiny. Výbuchy byly hlášeny z několika měst, včetně Mykolajivu, kde došlo k úmrtím a zraněním. Ukrajinci očekávali podobný útok s obavami z dalšího poškození energetického systému, který je klíčový během nadcházející zimní sezóny.
Sněmovní volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 37 procent. Druhá koalice Spolu by měla 21 procent, třetí hnutí STAN pak 12 procent. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD a také Piráti, obě uskupení by volilo shodně sedm procent voličstva. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT). Uskutečnil se od 21. října do 8. listopadu a zúčastnilo se ho 997 lidí.
Nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) se podle svého předsedy a premiéra Roberta Fica musí připravovat i na možnost, že příští parlamentní volby v zemi nebudou až v řádném termínu v roce 2027. Fico to řekl v projevu na oslavách 25. výročí vzniku své strany. Zopakoval také, že podle něj nefunguje strategie západních zemí ohledně Ukrajiny bránící se ruské invazi. Opětovně se vymezil vůči některým médiím a nevládním organizacím.
Prezidenti USA Joe Biden a Číny Si Ťin-pching se shodli na tom, že rozhodnutí ohledně použití jaderných zbraní by měli dělat lidé a ne umělá inteligence. Po jejich schůzce na okraj na okraj summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství v Limě o tom informoval Bílý dům. Agentura Reuters píše, že jde o první takové vyjádření Spojených států a Číny, tedy zemí, které jsou jadernými mocnostmi.
Text: ČTK