Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.
Date: úterý, 28. února
Name day: Lumír
History: 28. února 1998 začala válka v Kosovu.
Britská vláda a Evropská komise dokončily vyjednávání o obchodních pravidlech v Severním Irsku, která jsou poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie. S odvoláním na své zdroje o tom informují přední britská média a zahraniční zpravodajské agentury. Podrobnosti by měla přinést ohlášená tisková konference.
Lídři se scházeli po několikaměsíčním vyjednávání, aby dokončili úpravu takzvaného severoirského protokolu, který je součástí úmluvy o odchodu Británie z EU. Dvě strany se na něm dohodly ve snaze zachovat otevřenou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, čehož bylo dosaženo ponecháním britského regionu pod působností pravidel unijního trhu a vytvořením „celní hranice“ uvnitř Spojeného království. Britové uspořádání odmítali plně uvést do praxe a během následných jednání požadovali omezení kontrol při vývozu z Anglie, Walesu a Skotska do Severního Irska.
Ruský novinář Ivan Safronov, který byl loni odsouzen na více než dvě desítky let vězení za vlastizradu kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, byl převezen k výkonu trestu do trestanecké kolonie na Sibiři. S odvoláním na rodinu žurnalisty o tom informovala agentura Interfax.
Safronova zatkla v červenci 2020 ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tvrdí, že novináře v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. Safronov podle FSB mimo jiné předával tajné informace o dodávkách ruských zbraní postsovětským státům, na Blízký východ, do Afriky a na Balkán a tyto informace by prý státy NATO mohly použít proti bezpečnosti Ruska.
Desítky tisíc lidí včera protestovaly v mexické metropoli proti volební reformě, kterou minulý týden schválil parlament a která má mimo jiné omezit výdaje na fungování Národního volebního institutu (INE). Podle agentury AP demonstranti zaplnili v metropoli hlavní náměstí Zócalo, jež pojme až 100 000 lidí. Protesty se konaly i v dalších mexických městech.
Volební reforma má mimo jiné snížit počet zaměstnanců volebního úřadu INE, který organizuje v zemi volby, a také změnit tabulkové hodnocení, tedy seškrtat výdaje na platy jeho zaměstnanců. Agentura AP k tomu napsala, že někteří vysocí volební úředníci mají větší plat než mexický prezident.
Romové v Česku nadále čelí diskriminaci téměř ve všech aspektech života a pro zásadní změnu této situace je zapotřebí úsilí na několika frontách, uvedla komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovič. Upozorňuje mimo jiné na rozdílný přístup k ukrajinským Romům ve srovnání s jinými uprchlíky z válkou postižené země.
Romové jsou podle komisařky diskriminováni ve vzdělávání, na trhu s bydlením, na pracovním trhu i při kontaktu s policií. Podrobněji se věnovala především školství, kde vidí potřebu „změny paradigmatu“ a odklonu od důrazu na zkoušení, které považuje za nástroj segregace romských dětí v méně kvalitních či zvláštních školách. Dále Mijatovič upozorňuje na problémy Romů s přístupem k odškodnému za nucené sterilizace nebo dění kolem romských uprchlíků z Ukrajiny. To podle ní zvýraznilo „hluboce zakořeněné předsudky“ v české společnosti.
Zdroj: ČTK