Prezidentská debata v USA, počet tropických dnů v Česku a zmrazení unijních fondů pro Slovensko. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
V úterý v 9 hodin večer tamního času, tedy pro nás v noci na středu, proběhne ve Spojených státech první prezidentská debata mezi Kamalou Harris a Donaldem Trumpem. Debata bude trvat devadesát minut, bude bez diváků a s moderátory Davidem Muirem a Linsey Davis z ABC. Během dvou reklamních přestávek nebude dovolena žádná komunikace mezi kandidáty a jejich volebními štáby. Tato pravidla, inspirovaná předchozími debatami, mají zajistit férový průběh střetnutí.
Očekává se, že debata přinese důležité momenty pro oba kandidáty, kteří jsou podle průzkumů ve vyrovnané pozici. Trump a Harris budou mít příležitost prezentovat své postoje na klíčová témata kampaně a ovlivnit nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Výsledek debaty může být rozhodující pro další průběh předvolební kampaně a celkové šance obou kandidátů ve volbách 5. listopadu.
Česko letos zatím zažilo 57 tropických dnů, při nichž maximální teplota alespoň na jedné stanici dosáhla 30 a více stupňů. Od roku 1990 je to třetí nejvyšší počet, víc jich bylo jen v letech 2018 a 2003, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X. První tropický den tento rok zaznamenali meteorologové už 7. dubna, poslední zatím v neděli. Nevylučují to, že ještě nějaký přibude, byť v nejbližších dnech to rozhodně nebude.
Evropská unie připravuje návrh, který by mohl vést ke zmrazení peněz, jež má Slovensko získat z evropských fondů. Brusel tak chce reagovat na porušování demokratických norem, ke kterému v zemi dochází, napsala s odvoláním na svůj zdroj agentura Bloomberg. Také zdroje ČTK potvrdily, že v případě Slovenska chystá Evropská komise zahájit takzvané řízení o porušení unijního práva. Konkrétně prý komisi vadí zejména rozpuštění elitního útvaru slovenské prokuratury ÚSP, který měl na starosti nejzávažnější kriminalitu. Podle své mluvčí Evropská komise nyní analyzuje nedávné reformy na Slovensku a posudek brzy zveřejní, žádné další rozhodnutí zatím přijato nebylo.
Na Ukrajině bojují jednotky, které mají nacistické označení a které se tak patrně i chovají, řekl slovenský premiér Robert Fico, aniž uvedl bližší podrobnosti. Ve válce na Ukrajině, která se přes dva roky brání ruské vojenské invazi, označuje Rusko za neonacisty členy ukrajinského pluku Azov. Ukrajina tvrdí, že se uskupení reformovalo a oprostilo od svého radikálního nacionalistického původu. Fico v souvislosti s ukrajinsko-ruským konfliktem už v minulosti opakovaně kritizoval Kyjev i západní země.
Text: ČTK, The Guardian