Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Přívrženci brazilského exprezidenta pronikli do parlamentu a dalších budov

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 10. ledna

Name day: Břetislav

History: 10. ledna 1992 došlo k nehodě, při níž se do Tichého oceánu převrátil kontejner vezoucí gumové kachničky, želvičky a další plovoucí hračky. Do oceánu se jich dostalo okolo 29 tisíc, jejich následující pouť přinesla mnoho zásadních dat o oceánských proudech.

Situace na Ukrajině

  • Papež František kritizoval tresty smrti, které íránský režim v posledních týdnech vynesl nad protivládními demonstranty. Při tradičním setkání s velvyslanci při Vatikánu také znovu odsoudil válku na Ukrajině a vyjádřil obavy z jaderných zbraní, jejichž držení označil za nemorální. 

Přívrženci brazilského exprezidenta pronikli do parlamentu a dalších budov

V Brazílii pronikli příznivci exprezidenta Jaira Bolsonara nesouhlasící s jeho nástupcem Luizem Ináciem Lulou da Silva do budovy parlamentu, ministerstev nebo prezidentského paláce, uvedla agentury Reuters. Demonstranti vzali útokem také budovu nejvyššího soudu, informuje agentura AFP.

Na fotografiích a záběrech šířících se na sociálních sítích jsou vidět davy lidí v areálu brazilského parlamentu v metropoli Brasília. Některé je zobrazují na rampě vedoucí na střechu budovy, na dalších jsou protestující už údajně v jednom ze sálů. Prezident Lula da Silva se podle agentury Reuters nenachází v metropoli, ale ve městě Sao Paulo.

Bezpečnostní složky v brazilském hlavním městě Brasília následně znovu získaly kontrolu nad budovami Kongresu, nejvyššího soudu i prezidentským palácem. 

Soud Babiše i Nagyovou zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud včera nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Podle soudce Jana Šotta není skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Verdikt není pravomocný.

Babiš v Česku nevinen, ještě tu ale máme Francii a Evropskou komisi

by @yanhoechka

Prezident Zeman si volal s čínským protějškem Si Ťin-pchingen

Prezident Miloš Zeman hovořil včera přes video s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Mluvili o vzájemných vztazích, pozici českých firem na čínském trhu nebo o mezinárodní situaci. Podle Zemana může Čína sehrát významnou úlohu při ukončení konfliktu na Ukrajině. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to sdělil ČTK.

Videohovor podle mluvčího trval 45 minut a konal se na návrh čínské strany. Zeman se s čínským prezidentem Si spojil z Lán, podle zveřejněné fotografie ho v místnosti doprovodil například ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day