Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Případ Feri nekončí, policie se k němu vrátí na základě stížnosti jedné z možných dalších obětí

Pokračování případu Dominika Feriho, otázka zakotvení ochrany zvířat v české Ústavě a změny na Slovensku. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: čtvrtek, 13. června
Svátek: Antonín

Případ Feri nekončí, policie se k němu vrátí na základě stížnosti jedné z možných dalších obětí

Policie chybovala při částečném odložení kauzy exposlance TOP 09 Dominika Feriho. Ústavní soud vyhověl jedné z pěti žen, které se na něj obrátily se stížností. Zrušil usnesení státního zastupitelství, které odložení potvrdilo. Policie se patrně bude muset k případu vrátit, neznamená to však automaticky to, že Feri bude znovu obžalován.

Tři roky. Dominik Feri půjde do vězení, trest mu potvrdil odvolací soud

@eevelka

Ostatním stěžovatelkám soud nevyhověl, odložení tak v jejich případě dále platí. Ženy původně figurovaly v kauze jako potenciální oběti sexuálního násilí, Feri ale nakonec stanul před trestním soudem kvůli třem skutkům spáchaných na jiných ženách. Momentálně je Feri ve vězení, na pravomocný rozsudek nemá nový nález žádný vliv.

Taky se stalo:

Poslanci a poslankyně navrhují v Ústavě zakotvit ochranu zvířat, souhlasí s tím 63 procent českého obyvatelstva

Čtyři poslanci a poslankyně z vládních stran navrhují do ústavy zakotvit právní ochranu zvířat. Přidat do článku 7, který dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu životního prostředí, také ochranu zvířat, chtějí Michael Kohajda (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Josef Bernard (STAN) a Klára Kocmanová (Piráti). Návrh vyjmenovaní představili novinářstvu. Podle průzkumu agentury Focus z letošního května s výslovným zakotvením ochrany zvířat do Ústavy souhlasí 63 procent dospělých Čechů a Češek.

Slovenská vláda navrhla omezení v shromažďovacím právu

Slovenská vláda v reakci na květnový útok na premiéra Roberta Fica navrhla omezení ve shromažďovacím právu, státní ochranku pro větší počet politiků včetně šéfů opozičních stran, ale také vyplácení doživotního platu rovněž některým dalším bývalým vrcholným politikům a političkám. Vyplývá to z návrhu, který kabinet projednal na svém zasedání a současně požádal sněmovnu o jeho schvalování ve zrychleném režimu. Podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka jde o první balík opatření na zlepšení bezpečnostní situace v zemi.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Zdroj: ČTK