Homofobní slovenští poslanci a poslankyně, uzavření pirátského fóra pro veřejnost a další poznatky z útoku na plynovody Nord Stream. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Místopředseda slovenské sněmovny a předseda nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko ve středu vykázal poslankyni opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Lucii Plavákovou z jednacího sálu za to, že měla na svém notebooku nálepky kromě jiného duhové vlajky. Ta je symbolem sexuálních menšin, ke kterým se Plaváková hlásí.
Sněmovna pak hlasováním, i díky poslancům a poslankyním vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), ale schválila námitku Plavákové vůči jejímu vykázaní. Odpoledne pak Plavákovou ze stejného důvodu jako Danko vykázal z jednacího sálu nový předsedající Tibor Gašpar z nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie; námitce Plavákové proti tomuto kroku už sněmovna při pozdějším hlasování nevyhověla.
Podle Danka, který řídil schůzi sněmovny, poslankyně nálepkami porušila jednací řád. Tvrdil, že u řečnického pultu nestrpí propagaci queer témat. „Jsou tam duhy, LGBT témata, jsou tam nálepky, které propagují firmy," tvrdil Danko o počítači Plavákové. Poslankyně mu oponovala, že pravidla neporušila.
„To, co jsme zažili, je hrůzostrašné a obludné. Mezitím mi volali ze školy, protože mou dceru bolí břicho. Místo toho, abych mohla jít za ní, musím tu řešit obludné útoky nechutných mužů, kteří útočí na mě jako osobu proto, že jsem queer," řekla Plaváková.
Diskuse na fóru Pirátů, která se týká zvažovaného odchodu z vlády, není od včerejška veřejně dostupná. Velkou většinou o tom v hlasování rozhodla členská základna strany. Veřejnost si tak nebude moci přečíst závěrečná slova navrhovatele a největšího odpůrce návrhu odejít z vlády. Samotné hlasování se má konat od pátečních 10:00 do pondělních 20:00, stranické vedení však již pracuje s tím, že Piráti z vlády odcházejí.
Evropská unie směřuje ke xenofobnějšímu pohledu na evropskou integraci, proto se mladí lidé, muslimové a občané s mimoevropským původem necítí dostatečně reprezentováni ani svými vládami, ani evropskými institucemi. Tvrdí to zpráva dvou evropských organizací, o které informoval britský server The Guardian. Podobný pocit z integrace mají podle dokumentu i obyvatelé střední a východní Evropy.
Členy skupiny, která před dvěma lety poškodila plynovody Nord Stream, byli převážně ukrajinští civilisté, velel jim ale bývalý člen ukrajinských tajných služeb Roman Červinskyj. S odvoláním na své rešerše o tom informoval německý časopis Der Spiegel. Potrubí Nord Stream 1 a Nord Stream 2, která měla přivádět plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, byla poškozena při sérii explozí přesně před dvěma roky, 26. září 2022.
Text: ČTK