Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Populace Kanady 
vzrostla o milion
za poslední rok,
příčinou je imigrace

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 24. března

Name day: Gabriel

History: 24. března 1999 zahájilo NATO druhé bombardování Jugoslávie.

Situace na Ukrajině

  • Ruskem vyvolaná válka už Ukrajině způsobila škody ve výši 143,8 miliardy dolarů (3,13 bilionu Kč), odhaduje Kyjevská ekonomická škola. Zničeno či poškozeno podle ní bylo přes 150 000 obytných domů. O analýze kyjevských ekonomů dnes informuje server The Kyiv Independent.
  • Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl bude předán na Ukrajinu během několika týdnů. Ve sbírce Dárek pro Putina se na něj vybralo již 30 milionů korun. Součástí dodávky bude i 365 raket, řekl novinářům Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina.

Polsko neotevře hraniční přechod s Běloruskem, dokud bude Minsk věznit novináře

Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński řekl, že hraniční přechod s Běloruskem v Bobrownikách zůstane zavřený, dokud bude v běloruském vězení novinář a aktivista spolku polské menšiny Andrej Pačobut. V obci Bobrowniki je jeden z klíčových tranzitních bodů mezi oběma zeměmi.

Polsko ho uzavřelo 10. února, dva dny poté, co soud v běloruském Hrodnu poslal Pačobuta na osm let do vězení za „rehabilitaci nacismu“ nebo kvůli „činnostem poškozujícím národní bezpečnost“. Tento aktivní člen Svazu Poláků v Bělorusku byl zatčen předloni v březnu.

Co se děje na bělorusko-polské hranici?

by @eevelka

Populace Kanady vzrostla o milion za poslední rok, příčinou je imigrace

Populace Kanady čítá o zhruba milion lidí více než před rokem, jde o největší meziroční populační nárůst od roku 1957, píše web stanice BBC. Téměř 96 procent tohoto nárůstu tvoří imigrace. Kanada měla k 1. lednu 2023 podle národního statistického úřadu 39 566 248 obyvatel.

Premiér Justin Trudeau od nástupu do čela vlády v roce 2015 usiluje o větší otevření Kanady imigrantům. Jeho kabinet v loňském roce oznámil plán na přijetí půl milionu imigrantů do roku 2025.

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, výzva míří i k poslancům

Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních kvůli kybernetické bezpečnosti. Ze soukromých přístrojů doporučila tuto aplikaci odstranit. S obdobnou žádostí se kancléř Martin Plíšek obrátil dopisem na poslance a jejich asistenty. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day