Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Polský prezident podepíše zákon posuzující vliv Ruska, který kritizuje opozice

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 30. května

Name day: Ferdinand

History: 30. května 1918 byla podepsána Pittsburská dohoda o pozdějším založení státu Čechů a Slováků.

Situace na Ukrajině

  • Sankce zavedené proti Rusku za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu mají svůj účinek, Moskva má méně zdrojů na nákup zbraní. V projevu na úvod bratislavské mezinárodní konference Globsec to řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Tureckým prezidentem bude dál Erdogan, ve volbách obhájil mandát

Tureckým prezidentem byl na další pětileté období po 20 letech u moci opět zvolen Recep Tayyip Erdogan. Potvrdila to večer ústřední volební komise v Ankaře při oznámení oficiálních výsledků druhého kola prezidentských voleb po sečtení téměř sta % hlasů. Erdogan získal zhruba 52,2 % hlasů, jeho opoziční vyzývatel Kemal Kiliçdaroglu 47,8 %.

Turecko povede i nadále Erdogan, občané vsadili na jistotu

@eevelka

Polský prezident podepíše zákon posuzující vliv Ruska, který kritizuje opozice

Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že podepíše zákon o zřízení komise pro posouzení vlivů Ruska v Polsku v letech 2007 až 2022. Polská opozice ale zákon označuje za hon na čarodějnice proti politickým oponentům národně-konzervativní vlády v roce, kdy zemi čekají parlamentní volby. Duda také podle médií řekl, že po podpisu pošle zákon ústavnímu soudu, aby zhodnotil ty jeho části, které budí pochybnosti.

Řekové znovu půjdou k parlamentním volbám na konci června, stanovila prezidentka

Řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová určila, že předčasné parlamentní volby se v zemi budou konat v neděli 25. června. Rozhodla také o rozpuštění parlamentu, jehož složení Řekové zvolili teprve v neděli 21. května. Stalo se tak v důsledku rozhodnutí nejsilnější konzervativní strany Nová demokracie (ND), že nebude jednat o sestavení koaliční vlády. Strana bývalého premiéra Kyriakose Mitsotakise doufá, že v nadcházejících volbách získá díky novému volebnímu zákonu, který počítá s prémií pro vítěze, většinu mandátů.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day