Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Pavel podepsal zákon o vynakládání nejméně dvou procent HDP na obranu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 8. června

Name day: Medard

History: 8. června 1989 byla v Bratislavě vykonána poslední poprava v Československu. Popraven byl vrah Štefan Svitek.

Situace na Ukrajině

  • Rusové ztrácejí pozice u Bachmutu, Ukrajinci postupují na křídlech, uvedl ukrajinský velitel Syrskyj. Ukrajinské útoky hlásí i americké zdroje.

Evropská komise zahájila s Polskem řízení kvůli zákonu o posuzování ruského vlivu

Evropská komise zahájila s Polskem řízení kvůli jeho novému zákonu, který zřizuje komisi posuzující ruský vliv v zemi v letech 2007 až 2022. Po zasedání kolegia komisařů to řekl místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. Komise podle něj odešle do Varšavy dopis požadující bližší vysvětlení možných dopadů normy. Brusel má obavy z oslabení demokratických principů v Polsku. Zákon by podle kritiků mohl bez soudu zabránit politickým oponentům vládnoucí strany ve výkonu veřejných úřadů.

Demokracie v Polsku upadá, vláda nedodržuje základní lidská práva a svobody, vyplývá z reportů

by @eevelka

Pavel podepsal zákon o vynakládání nejméně dvou procent HDP na obranu

Česko by mělo ze zákona každoročně vynakládat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Vládní předlohu, která má vedle zakotvení obranných výdajů také zajistit stabilní financování nákladných obranných projektů k modernizaci armády, včera podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad.

Ke zvýšení obranných výdajů nejméně na dvě procenta HDP se Česko opakovaně politicky zavázalo v Severoatlantické alianci. Zákon nabude účinnosti od července a bude se vztahovat už na návrh státního rozpočtu pro příští rok. Předpis zavazuje kabinet k tomu, aby v navrhovaném rozpočtu stanovila obranné výdaje ve výši nejméně dvou procent hrubého domácího produktu.

Novým generálním ředitelem ČT zvolila rada šéfa brněnského studia Jana Součka

Novým generálním ředitelem České televize byl včera ve třetím kole zvolen ředitel brněnského studia ČT Jan Souček. S 11 získanými hlasy porazil dosavadního šéfa ČT Petra Dvořáka. Výsledky vyhlásil předseda volební komise Ladislav Mrklas. Souček se funkce ujme 1. října, kdy Dvořákovi vyprší druhé funkční období. Mandát je šestiletý. Veřejnoprávní televize hospodaří zhruba se sedmimiliardovým rozpočtem.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day