Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Nový zákon má sjednotit přístup k obětem domácího násilí

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 10. května

Name day: Blažena

History: 10. května 1940 se Winston Churchill stal premiérem Spojeného království.

Situace na Ukrajině

  • Budoucnost Ruska a ruského lidu závisí na vojácích, kteří bojují za Rusko na Ukrajině, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že se za ně celá země modlí. 
  • Europoslanci o rok prodloužili opatření na podporu obchodu s Ukrajinou.
  • Ruští vojáci utíkají ze svých pozic v Bachmutu, řekl Prigožin.

Bývalý pákistánský premiér a lídr opozice Chán byl zadržen před soudem

Bývalý pákistánský premiér a vůdce opozice Imran Chán byl zadržen před soudním stáním v Islámábádu. Informaci opozičních představitelů potvrdila policie i ministerstvo vnitra. Podle něj politika nechal zadržet protikorupční úřad. Agentura Reuters uvedla, že Chána zadržely vojenské síly za silných bezpečnostních opatření.

Ničivé povodně v Pákistánu už mají téměř 1200 obětí

@eevelka

Čína a Kanada si vyhostily diplomaty kvůli údajnému zastrašování poslance

Kanada vyhostila jednoho čínského diplomata kvůli údajnému zastrašování kanadského opozičního poslance Michaela Chonga, který dlouhodobě kritizuje přístup čínských úřadů k etnické menšině Ujgurů. Čína v reakci na to oznámila vyhoštění vedoucí kanadského konzulátu v Šanghaji, informovala agentura AP. Peking nevyloučil další odvetná opatření.

Desetitisíce Srbů v Bělehradě demonstrovaly proti násilí

V Bělehradě v pondělí demonstrovaly desetitisíce Srbů proti násilí kvůli dvojici střeleckých incidentů z minulého týdne, které si vyžádaly celkem 17 životů. Podle agentury Reuters se dožadovaly mimo jiné lepší bezpečnosti, rezignace několika klíčových ministrů i zákazu vysílání pořadů obsahujících násilí v televizi.

První masová střelba Srbskem otřásla ve středu, kdy 13letý školák na bělehradské základní škole zastřelil osm spolužáků a jednoho pracovníka ostrahy, druhá hned o den později, kdy 21letý muž v okolí města Mladenovac zastřelil dalších osm lidí.

Nový zákon má sjednotit přístup k obětem domácího násilí

Zamezit nejednotnému přístupu soudů, policie či orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) k obětem domácího násilí má nový zákon, který včera novinářům představily zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková či předsedkyně Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách Branislava Marvánová Vargová. Norma přináší definici domácího násilí, která podle nich doposud v české legislativě chybí.

Návrh počítá i se změnou zákona o policii, která prodlužuje délku vykázání ze společné domácnosti v případě domácího násilí z deseti na 14 dní a zavádí povinnost policie zabavit vykazované osobě střelnou zbraň. Při přestupcích se znaky domácího násilí pak oběti budou moci mít podle návrhu právo na doprovod důvěrníka a na zabránění kontaktu s pachateli násilí.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day