Povodně, které kvůli mimořádně silným monzunům sužují od poloviny června Pákistán, už mají nejméně 1191 obětí. Oficiální činitelé se nyní bojí, že se mezi lidmi začnou šířit nemoci přenášené kontaminovanou vodou.
Povodně, které Pákistán od června sužují a které nemají v zemi obdoby, už mají na svědomí přes tisíc obětí. Další miliony lidí nemají kde bydlet a přežívají ve stanech a improvizovaných přístřešcích. Zasažených je masivními povodněmi na 33 milionů Pákistánců, tedy 15 procent obyvatel, a pod vodou je třetina celé země. Podle Organizace spojených národů (OSN) se jedná o „bezprecedentní klimatickou katastrofu,“ na kterou by měli její členové vyčlenit finanční podporu až 160 milionů dolarů (3,9 miliard korun).
V Pákistánu letos v tomto čtvrtletí spadlo o 190 procent více srážek v porovnání s průměrem za posledních 30 let. Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly cesty, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Oficiální činitelé se nyní bojí, že se mezi lidmi začnou šířit nemoci přenášené kontaminovanou vodou.
Lékaři uvedli, že za nimi nejprve chodili pacienti s traumaty způsobenými povodněmi, nyní ale údajně léčí osoby trpící průjmovými onemocněními nebo kožními infekcemi. Vláda se i proto snaží do postižených oblastí vyslat další zdravotní týmy a zásoby léků, společně se zajištěním pitné vody pro přeživší.
Ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že do Pákistánu už dorazila první zahraniční humanitární pomoc v podobě stanů, jídla a léků, především z Číny, Turecka a Spojených arabských emirátů.
Klimatické katastrofy se nutně týkají každého z nás, a to i přesto, že se neodehrávají v naší bezprostřední blízkosti. Pokud chceš Pákistánu pomoct, provést tak můžeš třeba skrze: