Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Nový pražský arcibiskup, pokles akcií Twitteru a Kendrickovo nové album

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 13. května

Name day: Servác

Occasion: Světový den koktejlů

History: 13. května 2009 vznikla počítačová hra Minecraft.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinské síly dál brání ruskému postupu u řeky Severní Doněc nedaleko obce Bilohorivka na východě Ukrajiny.
  • V Kyjevě začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití 62letého civilisty. Jde o první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
  • Evropská unie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 500 milionů eur (12,4 miliardy korun).
  • Petr Fiala bude v úterý v Praze jednat s rakouským kancléřem Nehammerem. Podle úřadu vlády proberou dopady války na Ukrajině nebo evropskou agendu.

Česká republika by při předsednictví v EU chtěla uspořádat summit s účastí Zelenského

Česko chce v rámci svého předsednictví v Radě EU uspořádat summit, kterého by se účastnil i současný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Konat by se měl začátkem října na Pražském hradě a probírat by se na něm mohla například otázka energetické bezpečnosti. Kromě zmíněného summitu je jednou z možností také setkání lídrů zemí Evropské unie s představiteli států západního Balkánu.

Markéta Pekarová Adamová se Světlanou Cichanouskou. Zdroj: Profimedia

Novým pražským arcibiskupem bude Jan Graubner, vystřídá Duku

Vatikán dnes oznámil, že novým pražským arcibiskupem se stane dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten tak ve funkci nahradí devětasedmdesátiletého kardinála Dominika Duku, který už čtyři roky přesluhuje. Církevní hodnostáři totiž obvykle své funkce opouštějí při dovršení 75 let. Duka i Graubner jsou představiteli konzervativního křídla římských katolíků v zemi.

Odcházející arcibiskup Dominik Duka. Zdroj: Profimedia

Plán převzetí Twitteru je pozastaven, Musk chce totiž podrobnosti o podílu falešných účtů

Nejbohatší člověk světa Elon Musk dnes na svém Twitteru uvedl, že plán převzetí společnosti byl pozastaven. Chce totiž získat podrobnosti o podílu falešných a spamových účtů, kterých by podle něj nemělo být více než 5 procent. Po zveřejnění zprávy klesly akcie Twitteru o 20 procent.

Kendrick Lamar vydal nové album

Americký rapper a producent Kendrick Lamar vydal dnes po pěti letech nové studiové album Mr. Morale & The Big Steppers. Čítá dohromady 18 tracků a je dostupné na všech streamovacích platformách.

Vše, co víme o novém albu Kendricka Lamara

by @iamvojtamarek

Zdroje: ČTK, ČT24