Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Vše, co víme o novém albu Kendricka Lamara

Čekali jsme dlouho a konečně je to tady: rapová ikona, několikanásobný vítěz Grammy a hybatel kultury jak na umělecké, tak i sociální rovině Kendrick Lamar zítra vydává svou pátou studiovku Mr. Morale & The Big Steppers. Vše, co o novince zatím víme, čím si nejsme jistí a o čem lze jen spekulovat, najdeš v článku.

1) Název je jistý, ale vyvolává spekulace

Když Kendrick na svých webovkách oznámil, že se po dlouhých pěti letech vrací na scénu s novým albem, potěšil tím nejen své fanoušky, ale i celý hudební svět. Vždy tak trochu tajemný rapper však záhy vyvolal i spekulace, když na stejné stránky postnul fotku, na které sedí na koberci a drží dva CD disky (jeden nadepsaný Mr. Morale a druhý The Big Steppers) spolu se stejnojmennou knihou. Můžeme se těšit na double album? Nebo snad double album a k němu i román nebo novelu? Domněnky o dvojité desce podporuje fakt, že jde o Kedrickův poslední release pod TDE labelem – dá se tak předpokládat, že půjde o něco velkolepého.

2) 12 zatím potvrzených tracků

Well, stvrzených… Tolik jich alespoň Kendrick zaregistroval pod ASCAP (americká obdoba OSA). Tracklist by tak podle dat předaných asociaci autorů mohl čítat následující songy:

 1. End Of The Line
 2. Fell For You
 3. Director
 4. Comfortable
 5. Fade To Black
 6. Before The Hangman’s Noose
 7. Fighter Theif In The Night
 8. Erika Kane
 9. Driving Down The Darkness
 10. Believe
 11. Of Paupers And Poets
 12. Fell For You

3) Aktuální singl The Heart Part 5 na albu dost možná nebude

A to proto, že jde o track z Kendrickovy on-going série songů. Singl by tak mohl album pouze promovat, a přitom se neobjevit na výsledném tracklistu. Lamar vydal song společně s videoklipem, ve kterém se pomocí deepfake technologií stává OJ Simpsonem, Kanye Westem, Willem Smithem, Kobe Bryantem a dalšími. 

4) Album o rodinných hodnotách? 

Kendrick včera zveřejnil cover art Mr. Morale & The Big Steppers, na kterém drží svou skoro tříletou dceru. Za ním v pozadí sedí dlouholetá přítelkyně Whitney Alford, která chová novorozeně – Kendrick tak sám podporuje domněnky o tom, že je jeho druhé dítě už nějakou dobu „na cestě“.

Dalším vodítkem je fakt, že Kendrick ve svém, již výše zmiňovaném, novém singlu rapuje o svých „dětech“ v plurálu, nikoliv o „dítěti“. Dost možná nás proto čeká album ve formě Kendrickova vnímání rodiny, otcovství a hodnot s obojím spojených.

5) Úspěch, překážky, bratrství

O tom všem Kendrick psal, když album poprvé teasoval na svých webovkách. „Trávím teď většinu času tříbením svých myšlenek. Psaním. Poslechem. Mobil jsem schopný odhodit i na měsíce. Láska, ztráta i truchlení narušily mou komfortní zónu, ale bůh ke mně nepřestává mluvit skrze mou hudbu a rodinu,“ popisoval v postu, „produkuju teď svoje poslední album pod TDE a chci vyjádřit obrovský vděk, který cítím za to, že mohu mít i po sedmnácti letech pořád takový vliv na kulturu.“ Témata nové desky jsou tak více než zřejmá.

6) Kendrick = génius

Ač zatím o desce víme opravdu málo a domněnek je více než dost, jedno je jisté – Kendrick Lamar je génius a nejlepší rapper své generace. Těšit se proto můžeme zejména na přinejmenším dobrou desku. A za to dám rád ruku do ohně. 

ALBUM DROPUJE JIŽ ZÍTRA - 13.5.!)