Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Nové sankce EU míří proti íránským revolučním gardám

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 13. prosince

Name day: Lucie

History: 13. prosince 2003 byl Saddám Husajn zajat americkou armádou.

Situace na Ukrajině

  • Ruské pozemní síly v nadcházejících měsících na Ukrajině zřejmě nedokážou významně postoupit, uvedlo britské ministerstvo obrany, které se odvolává na poznatky britské vojenské rozvědky. Ruské vzdušné útoky ale dál zasahují ukrajinské civilní obyvatelstvo, upozorňuje Kyjev.
  • Ruský prezident Vladimir Putin už letos na každoroční velké tiskové konferenci nevystoupí, uvedl podle agentury TASS jeho mluvčí Dmitrij Peskov. Bude to poprvé za deset let, kdy se tato tradiční akce neuskuteční. Od roku 2012 vystupoval Putin před novináři vždy v prosinci a na jejich otázky odpovídal i několik hodin.

Nová prezidentka Peru navrhne volby na duben, protesty proti ní mají dvě oběti

Nejméně dva lidé zahynuli a tři desítky dalších utrpěly zranění ve městě Andahuaylas na jihu Peru při nedělních demonstracích proti nové prezidentce Dině Boluarte. Ta v noci na včerejšek reagovala na jeden z požadavků demonstrantů, kteří protestují od středy proti sesazení prezidenta Pedra Castilla parlamentem, a uvedla, že navrhne parlamentu uspořádání předčasných voleb, a to na duben 2024. To je o dva roky dříve, než je jejich řádný termín. Informovala o tom agentura Europa Press.

Kromě rozpuštění parlamentu a předčasných voleb demonstranti požadují také okamžité propuštění exprezidenta Castilla, který je podezřelý z pokusu o převrat, a nové volby parlamentní i prezidentské.

Peruánského prezidenta nahradila po impeachmentu ve funkci Dina Boluarte, je tak první ženou v čele země

by @eevelka

Nové sankce EU míří proti íránským revolučním gardám

Terčem nového balíku protiíránských sankcí Evropské unie jsou strůjci násilí vůči účastníkům protivládních demonstrací, především revoluční gardy, řekla šéfka německé diplomacie Annalena Baerbock. Vyjádření zaznělo před schůzkou unijních ministrů zahraničí, od níž se očekává schválení další sady postihů. Má být třetí od vypuknutí masových protestů, které v Íránu zažehla smrt mladé ženy v policejní vazbě.

„Tímto sankčním balíkem míříme především na ty, kdo mají zodpovědnost za popravy, násilí proti nevinným lidem,“ citovala Baerbock agentura Reuters. „To jsou především revoluční gardy, ale také ti, kdo se prostřednictvím vynucených videí snaží zastrašovat lidi nebo je trestat,“ dodala německá ministryně.

Průzkum: Největší averzi vůči uprchlíkům z Ukrajiny mají ze zemí V4 Slováci

Obyvatelé Slovenska mají ze zemí visegrádské čtyřky (V4), do které patří také Česko, Maďarsko a Polsko, největší averzi vůči ukrajinským uprchlíkům. Ukázal to průzkum, jehož výsledky ČTK poskytla nevládní organizace Globsec. Výrazná většina Čechů a Poláků soudí, že odpovědným za zahájení války na Ukrajině je Rusko, na Slovensku a v Maďarsku má tento názor méně než polovina obyvatel.

Slovensko je v rámci V4 jedinou zemí, kde většina obyvatel (52 %) zastává negativní názor na lidi, kteří z Ukrajiny prchají před válkou. Sondáž ukázala, že nejméně negativně vnímají ukrajinské uprchlíky obyvatelé Polska (11 %), Maďarska (15 %) a pak Česka (25 %).

Zdroje: ČTK

Tweet of the day