Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Netanjahuova vláda získala důvěru, jde o nejpravicovější kabinet v dějinách Izraele

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 30. prosince

Name day: David

History: 30. prosince 2006 byl v Iráku popraven Saddám Husajn.

Situace na Ukrajině

  • Běloruská protivzdušná obrana údajně včera dopoledne sestřelila protiletadlovou raketu S-300 vyslanou z Ukrajiny. Uvedlo to na sociálních sítích běloruské ministerstvo obrany. 
  • V důsledku masivních ruských vzdušných útoků hlásila ukrajinská města včera výpadky proudu a poškození energetické infrastruktury. V Kyjevě, kde úlomky raket zasáhly dva rodinné domy, jsou podle starosty města Vitalije Klička nejméně tři ranění včetně čtrnáctileté dívky. Lvov na západě Ukrajiny se ocitl z 90 procent bez proudu, oznámil jeho starosta Andrij Sadovyj, s havarijními výpadky proudu se potýkají také obyvatelé Kyjeva a Oděské oblasti na jihu země.

Nová Netanjahuova vláda získala důvěru izraelského Knesetu

Nová izraelská vláda v čele se staronovým premiérem Benjaminem Netanjahuem získala důvěru parlamentu. Vládu při včerejším hlasování podpořilo 63 z celkem 120 poslanců, informovala agentura Reuters. Nový Netanjahuův kabinet, který má nyní oficiálně složit přísahu, je podle agentury AFP nejpravicovější v dějinách země.

Hlasování o důvěře následovalo po vystoupení Netanjahua, který parlamentu představil program a složení svého kabinetu, po projevu končícího premiéra Jaira Lapida, který odchází do opozice, a po vyjádření zástupců jednotlivých frakcí. Kneset si rovněž do svého čela zvolil nového předsedu. Stal se jím bývalý ministr veřejné bezpečnosti Amir Ohana, který je prvním otevřeně homosexuálním politikem ve funkci. Pro poslance Netanjahuova Likudu zvedlo ruku rovněž 63 poslanců.

Běloruské síly včera sestřelily raketu vyslanou z Ukrajiny, tvrdí Minsk

Běloruská protivzdušná obrana včera dopoledne sestřelila protiletadlovou raketu S-300 vyslanou z Ukrajiny, uvedlo na sociálních sítích běloruské ministerstvo obrany. Části rakety dopadly podle ministerstva na pole u vesnice Harbacha, která leží v Brestské oblasti nedaleko ukrajinských hranic.

Běloruské síly podle Minsku raketu sestřelily okolo 10:00 místního času (08:00 SEČ). Informace o případných obětech na životech nebo zraněných zatím nejsou.

Spojené státy zavádí testování na koronavirus pro návštěvníky z Číny

Poté, co Peking oznámil, že příští týden znovu otevře hranice, se USA staly další zemí, která zavedla testování na koronavirus pro návštěvníky z Číny. Povinné testy oznámily také Itálie, Japonsko, Tchaj-wan a Indie, ale například Austrálie a Spojené království uvedly, že pro cestující z Číny žádná nová pravidla neplatí.

Čína nyní hlásí přibližně 5 000 případů denně, podle analytiků jsou ale tato čísla značně podhodnocená a denní počet případů se může blížit milionu. Nemocnice jsou podle zpráv přeplněné a obyvatelé mají problém sehnat základní léky.

V Číně může po opuštění politiky nulové tolerance zemřít na covid až milion lidí, ukazuje studie

by @eevelka

Zdroj: ČTK, BBC

Tweet of the day