Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Nejméně 1323 lidí bylo zadrženo při protestech proti mobilizaci v Rusku

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 23. září

Name day: Berta

History: 23. září 1938 byla během tzv. Sudetské krize vyhlášena všeobecná mobilizace československé branné moci.

Situace na Ukrajině 

  • Rusko propustilo deset cizinců, které zadrželo na Ukrajině jako válečné zajatce, oznámilo saúdskoarabské ministerstvo zahraničí. 
  • Zelenskyj vyzval světové lídry, aby Rusku odebrali hlasovací právo v mezinárodních institucích i možnost práva veta v Radě bezpečnosti OSN.

Nejméně 1323 lidí bylo zadrženo při protestech proti mobilizaci v Rusku

Při středečních protestech proti částečné mobilizaci v Rusku zadržela policie 1 323 lidí, z toho nejméně 549 v Petrohradě a 509 v Moskvěuvádí web OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Někteří ze zadržených mužů přitom na policejním oddělení rovnou dostali předvolání, ze kterého pro ně plyne povinnost dostavit se na vojenskou správu.

Protesty v ruských městech vypukly v den, kdy prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Podle následného oznámení ministra obrany Sergeje Šojgua má být do armády povoláno 300 tisíc rezervistů s vojenskou zkušeností. 

Fronty na hranicích, vykoupené letenky a lámání rukou. Rusové kvůli mobilizaci prchají ze země

by @yanhoechka

Rusové prchající před mobilizací nemají v ČR nárok na humanitární víza

Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v České republice podmínky pro udělení humanitárního víza. ČTK to dnes sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci.

„Rozumím, ze Rusové prchají před čím dal zoufalejšími rozhodnutími Putina. Ale ti, kteří ze země utíkají proto, že nechtějí plnit povinnost uloženou jejich vlastním státem, nesplňují podmínky pro udělení humanitárního víza,“ napsal ČTK Lipavský.

Kompletní zákaz vstupu ruským občanům do země plánuje například Finsko.

Protesty v Íránu od soboty nepřežilo 31 lidí včetně několika členů bezpečnosti

Pokračující protesty v Íránu kvůli úmrtí ženy v policejní vazbě si podle íránské organizace lidských práv IHR citované agenturou AFP vyžádaly už 31 obětí. Je mezi nimi i šestnáctiletý chlapec, který byl zasažen střelbou policistů na demonstranty. Mezi mrtvými jsou podle íránské státní televize také členové bezpečnostních sil. Jako poslední byl ve středu ubodán k smrti člen provládní organizace basídžů.

Protesty se konají od soboty ve více než 20 městech včetně Teheránu. Ženy během nich pálí hidžáby, kterými si mají zakrývat hlavy. Právě kvůli porušení nařízení o nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulé úterý zatkla Mahsu Aminiovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. USA už oznámily sankce proti členům teheránské mravnostní policie.

Ubita kvůli hidžábu. Íránem zmítají protesty kvůli smrti Mahsi Amini

by @yanhoechka

Tweet of the day