Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.
Date: pondělí, 6. února
Name day: Vanda
History: 6. února 2004 zabil sebevražedný útočník 41 cestujících v moskevském metru. Odpovědnost za útok je připisována čečenským separatistům.
Ve věku 79 let zemřel pákistánský prezident z let 2001 až 2008 Parvíz Mušaraf. Zemřel po dlouhé nemoci v nemocnici v Dubaji, kde v posledních letech žil. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na pákistánská média. Jeho úmrtí potvrdilo diplomatické zastoupení Pákistánu ve Spojených arabských emirátech i pákistánská armáda, jejíž složky vyjádřily v této souvislosti soustrast.
Armádní generál Mušaraf se moci v Pákistánu zmocnil při vojenském převratu v roce 1999, kdy svrhl demokraticky zvoleného premiéra Naváze Šarífa. O dva roky později se formálně stal prezidentem. Byl jedním z nejdůležitějších spojenců Washingtonu po teroristických útocích z 11. září 2001. Americkým silám umožnil, aby z tajných základen v Pákistánu vysílaly ozbrojené drony a poprvé v historii Pákistánu poslal armádu do kmenových území u hranic s Afghánistánem, kde do té doby panovalo bezvládí. Vedlo to ovšem ke krvavé válce proti pákistánským povstaleckým skupinám.
Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla státní agentura IRNA. Jsou mezi nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.
Milost se týká vězňů, kteří nebyli odsouzeni kvůli špionáži pro cizí zpravodajské služby, neměli přímý kontakt se zahraničními agenty, nedopustili se úmyslně vraždy nebo ublížení na zdraví nebo neničili státní majetek.
Čínské ministerstvo zahraničí zkritizovalo zásah Spojených států, které v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou. Peking označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít, napsala agentura AP.
Nejlepším snímkem roku 2022 zvolili čeští kritici film Vojtěcha Maška Arvéd. Psychologické mysteriózní drama o udavači a okultistovi Jiřím Arvédu Smíchovském získalo i další dvě ocenění. Mezi režiséry zvítězil Adam Sedlák s příběhem drogového dealera Banger, natočeným na mobilní telefon. Objevem roku je režisér Michal Blaško. Slavnostní vyhlášení Cen české filmové kritiky se konalo v pražském Divadle Archa, přenášela ho Česká televize.
Zdroj: ČTK