Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: NATO vyzvalo kosovské úřady, aby zmírnily napětí se Srbskem

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 28. května

Name day: Vilém

History: 28. května 1926 vyvolal generál Manuel de Oliveira Gomes da Costa s armádou v Portugalsku vojenský převrat a do čela země dosadil Antónia de Oliveira Salazara, který nastolil diktaturu.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajina je připravena zahájit protiofenzivu proti ruským silám, které po loňské invazi obsadily východ země. V rozhovoru to stanici BBC řekl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov.
  • Ruské ministerstvo obrany včera uvedlo, že za 24 hodin ruská protivzdušná obrana sestřelila dvě střely dlouhého doletu Storm Shadow, 19 raket z amerických raketometů HIMARS a 12 ukrajinských dronů. Informovala o tom agentura TASS.

NATO vyzvalo kosovské úřady, aby zmírnily napětí se Srbskem, Rusko viní USA a EU

Severoatlantická aliance včera vyzvala kosovské úřady, aby okamžitě zmírnily napětí se Srbskem, a na všechny strany konfliktu apelovala, aby spor řešily dialogem. Mluvčí NATO reagovala na páteční střety kosovské policie s etnickými Srby a oznámení srbského prezidenta Aleksandara Vučiče, že uvedl armádu do bojové pohotovosti a nařídil její přesun blíž k hranicím s Kosovem. Ruská diplomacie vyhrocení situace označila za důsledek kosovské provokace a ze zodpovědnosti obvinila Spojené státy a Evropskou unii.

Historie konfliktu na srbsko-kosovské hranici

by inf

Twitter se rozhodl nadále nenaplňovat unijní kodex o dezinformacích

Americká společnost Twitter se rozhodla nadále nenaplňovat unijní kodex o dezinformacích, uvedl v pátek pozdě večer eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Ani to podle něj ale firmu provozující stejnojmennou sociální síť nezbavuje povinností v této oblasti, uvedla agentura Reuters. Twitter se loni v létě ke kodexu stejně jako několik desítek dalších společností připojil dobrovolně.

Twitter, který po loňském převzetí miliardářem Elonem Muskem propustil většinu zaměstnanců a nemá již oddělení pro komunikaci s médii, na otázku Reuters k tématu reagoval jen automatizovaným e-mailem s emotikonem hovínka.

Kvalifikaci na Velkou cenu Monaka formule 1 vyhrál Verstappen těsně před Alonsem

Do Velké ceny Monaka formule 1 odstartuje z pole position mistr světa a lídr šampionátu Max Verstappen z Red Bullu. Nizozemský pilot porazil v posledním kole dnešní těsné kvalifikace o 84 tisícin sekundy Španěla Fernanda Alonsa z týmu Aston Martin.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day