Znovuobjevení velšské princezny Catherine, zakotvení práva na potrat do francouzské ústavy a ohrožení novinářstva v Evropě.
Ano, je to tak. Velšská princezna Catherine, která se na veřejnosti objevila naposledy 16. ledna, se našla. Internet spekuloval o několika možnostech, třeba že si Kate ostříhala špatně ofinu a na veřejnost se styděla vyjít, nebo že je v uměle vyvolaném kómatu. Teorií bylo tolik, že se musel vyjádřit i Kensingtonský palác, který uvedl, že se Kate daří dobře.
V úterý byla Kate ale konečně spatřena na veřejnosti. Teda asi - na sociálních sítích teď zase kolují konspiračky, že se jedná o její dublérku, a někteří dokonce vyzvali prince Williama, aby svou choť laskavě identifikoval.
Odbornictvo zjistilo, že jeho imunitní systém funguje zcela normálně. Zdůraznilo ale, že se jedná o ojedinělý případ a že výslovně nedoporučuje takový postup opakovat.
Návrh zákona byl schválen drtivou většinou 780 ku 72 hlasům a přivítán dlouhým potleskem ve stoje. Podle průzkumů veřejného mínění podporuje legálnost potratů přibližně 80 procent francouzského obyvatelstva.
Důvodem má být, že soud podle Fica o svém rozhodnutí pozastavit části změn v trestním právu minulý týden nejprve informoval „nepřátelská média“ a nikoliv účastnictvo řízení. Fico také oznámil, že vláda připraví návrh dílčích změn trestního zákoníku, které by podle něj ústavní soud nemusel zpochybnit.
Evropské novinářstvo a média ohrožuje zejména použití špionážních počítačových programů a soudní tahanice s cílem ztížit jejich investigativní práci. Ve své výroční zprávě to uvádí platforma Rady Evropy na ochranu žurnalistiky. Obavy vzbuzuje i nejistá situace novinářstva v exilu, zejména toho původem z Ruska a Běloruska, a celková atmosféra v Evropě po ruské invazi na Ukrajinu.
Zdroj: ČTK