Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Na světě je na útěku kolem 103 milionů lidí, nejvíce v historii

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 29. prosince

Name day: Judita

History: 29. prosince 1989 byl novým československým prezidentem zvolen dramatik a disident Václav Havel.

Situace na Ukrajině

  • Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu.
  • Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu a včera dopoledne se kontrakt k lednovému dodání suroviny propadl až na 76,18 eura (zhruba 1847 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Kosovo po protestech uzavřelo hlavní hraniční přechod se Srbskem

Kosovo včera uzavřelo hlavní hraniční přechod Merdare se Srbskem poté, co ho v noci na dnešek ze srbské strany zablokovalo asi 50 lidí. Ti demonstrovali na podporu Srbů žijících v Kosovu, jehož nezávislost odmítají protestující uznat. Představitelé mírové mise Severoatlantické aliance KFOR v Kosovu mezitím vyzvali všechny strany k dialogu a zmírnění napětí. Informovala o tom agentura Reuters.

Další dva hraniční přechody na srbské hranici už byly uzavřeny kvůli obdobným protestům 10. prosince, nyní tak zůstávají jen tři místa vstupu mezi Kosovem a Srbskem.

Historie konfliktu na srbsko-kosovské hranici

by @eevelka

UNHCR: Na světě je na útěku kolem 103 milionů lidí, nejvíce v historii

Na světě je v současnosti na útěku před válkou, konflikty a pronásledováním kolem 103 milionů lidí, což je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nejvíce v historii. Na útěku je tak podle dat aktualizovaných k polovině letošního roku, na něž včera upozornila agentura DPA, více než procento celosvětové populace.

Nadpoloviční část, 58,4 milionu prchajících, tvoří vnitřně vysídlení, více než třetinu, 32,7 milionu, tvoří uprchlíci, kteří opustili svou vlast. Ve statistice jsou také miliony žadatelů o azyl a dalších lidí, kteří potřebují ochranu. V porovnání s čísly z konce loňského roku jde podle UNHCR o celkový nárůst o 13,6 milionu, tedy více než 15 procent. „Hlavním důvodem pro tak prudký nárůst je ruská invaze na Ukrajinu, která donutila miliony lidí k útěku,“ vysvětluje agentura OSN.

Země omezují příjezdy cestujících z Číny, opatření zvažují i Spojené státy

Poté, co Peking oznámil, že příští měsíc znovu otevře své hranice, zvažují Spojené státy zavedení nových koronavirových omezení pro příchozí z Číny. Důvodem je podle amerických představitelů nedostatečná transparentnost v souvislosti s virem v Číně, kde se počet případů zvyšuje. Ve středu Itálie oznámila plány na zavedení povinného testování poté, co přísnější opatření nastínily Japonsko, Malajsie, Tchaj-wan a Indie.

Zdroj: ČTK, BBC

Tweet of the day