Nový zákon o médiích na Slovensku, silná pozice ANO ve volebním průzkumu a vyhlídky na krvavé léto války na Ukrajině. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Na Slovensku vstoupil v pondělí v platnost zákon o zrušení veřejnoprávní stanice Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) a o zřízení nástupnické organizace Slovenská televize a rozhlas (STVR). Normu v neděli podepsal prezident Peter Pellegrini a už byla i publikována ve sbírce zákonů.
V praxi se zákon kromě nového názvu projevil tím, že ve vedení veřejnoprávní stanice předčasně skončil její generální ředitel Ľuboš Machaj. Opozice i nespokojení zaměstnanci RTVS označili zákon za prostředek, kterým chce vládní koalice veřejnoprávní médium ovládnout. To vláda odmítá a rovněž podle Pellegriniho není na zákonu nic závadného.
Sněmovní volby by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO s 34 procenty. Na druhém místě by se umístila s výrazným odstupem vládní ODS, které by dalo hlas 16 procent voličů. Z červnového modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi vyplývá, že do Sněmovny by se dostali ještě Piráti s devítiprocentní podporou, STAN s 9,5 procenta a hnutí SPD, kterému model přisoudil šest procent hlasů. Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých křesel zůstaly TOP 09 i KDU-ČSL. Z mimoparlamentních stran nejvíc posílila Přísaha s 4,5 procenta hlasů.
Francouzský premiér Gabriel Attal po nedělní porážce v parlamentních volbách dočasně upustil od kontroverzní reformy podpory v nezaměstnanosti. Médiím to sdělili jeho spolupracovníci. Zpřísnění pravidel pro podporu při ztrátě zaměstnání mělo přitom začít platit již v pondělí. Vláda ho v červnu prosadila dekretem, píše server Les Échos.
Ukrajinu a Rusko nejspíše čeká krvavé léto s tisíci mrtvými, ve kterém žádná ze stran nedosáhne velkých zisků. Ani jedna strana se nezdá být schopná rozhodujícího průlomu, píše americký list The Wall Street Journal (WSJ) v analýze situace na bojišti.
Zdroj: ČTK