Drama na pražském Majálesu, zatykač na izraelského premiéra, Trump si jde pro vítězství a v Německu se chystá procest století. Ty nejzásadnější zprávy uplynulého dne ti shrnujeme právě teď ve Spotlightu.
Svátek: Robert
Letošní pražský Majáles, na který přitáhli davy lidí interpreti jako Calin, Viktor Sheen, Yzo, Nik Tendo nebo Stein27, poznamenal závěrečný incident, při kterém musela zasahovat policie. Po koncertu Chinaski se návštěvníci nahrnuli k jednou ze stánků se zálohovanými kelímky a požadovali vratku 70 korun. Na místě se ale dozvědeli, že obsluha momentálně nemá hotovost. To dav naštvalo a lidé začali skandovat a kelímky házet.
Podle pořadatelů někteří z nich začali stan demolovat a ohrožovat personál, a tak se rozhodli zavolat polici. „Při tomto incidentu museli zasáhnout policisté ze speciální pořádkové jednotky a na koních, aby dav uklidnili. Při zákroku použili i donucovací prostředky. Policisté zajistili tři osoby pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ uvádí k tomu mluvčí policie Jan Rybanský.
„Vzniklá situace je nám vůči slušným návštěvníkům, které to mohlo také částečně zasáhnout, líto. A pokud se nám tyto případy podaří identifikovat, budou jim samozřejmě zálohy vráceny,“ řekli k situaci pořadatelé.
Izrael a Spojené státy se podle několika izraelských médií snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Napsal o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Mezinárodní trestní soud se sídlem v Haagu je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny.
Bývalý republikánský prezident Spojených států Donald Trump, který se opět uchází o křeslo v Bílém domě, si podle předvolebního průzkumu společnosti SSRS pro televizi CNN nadále udržuje náskok nad prezidentem Joem Bidenem zvoleným za demokraty. Většina dotazovaných také hodnotila kladně Trumpovo čtyřleté funkční období, zatímco u Bidena to byla méně než polovina.
V Německu v pondělí začne první část jednoho z nejočekávanějších procesů roku, a to soud s členy extremistické skupiny Říšští občané (Reichsbürger), kteří čelí obviněním z přípravy státního převratu. Za hlavu spiknutí je považován člen německého šlechtického rodu, 72letý Heinrich XIII. Prinz Reuss, který se po převzetí moci chtěl stát regentem. Rozpletení celé kauzy soudům nějaký čas potrvá, rozsudky lze proto očekávat až v nadcházejícím roce.