Propuštění slovenského moderátora po jeho kritice televize, termín krajských a senátních voleb a špionáž v EU v kontextu Voice of Europe. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Nejsledovanější slovenská televize Markíza v pondělí oznámila, že s okamžitou platností přerušuje vysílání dvou diskusních pořadů. Učinila tak poté, co moderátor pořadu Na telo Michal Kovačič v neděli v živém vysílání vedení stanice kritizoval. Podle Kovačiče, kterého se mezitím zastaly desítky kolegů a kolegyň, mu televize v pondělí oznámila, že pořad končí.
„Právě jsem měl schůzku s naším vedením, které mi řeklo, že Na telo končí, a proto pro mě nemají práci. Takže mám být doma, dokud se mi neozvou. Platí to okamžitě ode dneška, takže ani zítřejší Na telo PLUS s M. Krajniakem, J. K. B. Cigánikovou a Š. Hamranem už nebude. Ještě jednou děkuji více než stovce kolegů, kteří podepsali dnešní podpůrný dopis (najdete ho v předchozím příspěvku), vážím si jejich odvahy. Ve zlomových okamžicích je důležité ukázat jasné hodnoty. Pro nás jsou jimi svoboda, nezávislá média a demokracie. Všem, kteří nás podporují, patří velký dík. Držme si palce,“ napsal v pondělí Kovačič na svůj instagramový profil.
Kovačič, který minulý týden získal za politický diskuzní pořad Na Telo už podruhé novinářskou cenu, v neděli v živém vysílání zkritizoval vedení stanice a varoval před takzvanou orbánizací médií na Slovensku. Markíza totiž předtím oznámila, že relaci Na Telo po eurovolbách předčasně stáhne z vysílání. V minulosti přitom televize tuto nejsledovanější politickou relaci vysílala až do konce června a v létě měla přestávku. Kovačič proto krok vedení zkritizoval a uvedl, že namísto podpory sledovaného pořadu padlo rozhodnutí jeho díly škrtat. Boj o podobu zpravodajství televize Markíza podle něj trvá už měsíce a redaktoři a redaktorky čelí tlaku nejen od politiků, ale i vlastního vedení.
„Slovensko právě zažívá boj o orbánizaci našich televizí, na veřejnosti se debatuje o budoucnosti (veřejnoprávní televize a rozhlasu) RTVS. Tento boj se ale ve skutečnosti odehrává všude,“ prohlásil na konci diskusního pořadu Kovačič, který poté varoval, že pokud se tento proces nepodaří zastavit, bude to mít zničující následky pro slovenskou demokracii. Zmíněný termín orbánizace médií odkazuje na způsob, jakým maďarský premiér Viktor Orbán a jeho vláda postupně získali kontrolu nad médii ve své zemi s cílem, aby bylo mediální prostředí v Maďarsku nakloněno vládní straně Fidesz.
Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín v pondělí vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře. Rozhodnutí hlavy státu ještě musí spolupodepsat premiér Petr Fiala (ODS). Před čtyřmi lety se krajské a senátní volby konaly na začátku října.
Termín voleb vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Pavel tak měl na tento úkon čas do léta. Volby do Senátu i do krajů se musí konat ve třicetidenní lhůtě končící dnem uplynutí volebního období zastupitelů či senátorů.
Jedním z cílů lidí kolem mediální platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř Evropské unie, řekl na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Ocenil, že česká vláda jednala tvrdě a nekompromisně, když platformu a proruské ukrajinské podnikatele Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka na konci března zařadila na národní sankční seznam. O jejich sankcionování rozhodla na návrh ČR i Evropská unie.
Iniciativa Přátelé svobodného Ruska, sdružující mimo jiné řadu zákonodárců, otevřeným dopisem vyjádřila nesouhlas a odpor proti gruzínskému kontroverznímu zákonu o zahraničním vlivu. Uvítala veto tamní prezidentky Salome Zurabišviliové, nicméně předseda parlamentu Šalva Papuašvili už oznámil, že ho poslanci přehlasují. Proti právní normě v Tbilisi v posledních týdnech demonstrovaly desetitisíce Gruzínců jako proti „ruskému zákonu“.
Zdroj: ČTK