Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 4. října

Name day: Jindřiška, Rozálie

History: 4. října 1968 se vrátil Alexander Dubček z Moskvy. Podvolil se podmínkám Sovětského svazu, cenzura se vrátila a nekomunistické strany byly zakázány.

Situace na Ukrajině 

  • Ruská armáda v noci na pondělí podle Ukrajinců podnikla raketové útoky na město Záporoží. Údaje o materiálních škodách a počtech obětí se upřesňují.
  • Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce.

Ve druhém kole volby prezidenta v Brazílii se střetnou Lula da Silva a Bolsonaro

 V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii zvítězil v neděli podle očekávání levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, v rozporu s průzkumy ale nezískal tak velký náskok před druhým v pořadí, nynějším krajně pravicovým prezidentem Jairem Bolsonarem. Nedostal ani přes 50 procent hlasů, jak ukazovaly některé průzkumy. Tito dva kandidáti se tedy utkají 30. října ve druhém kole. Bolsonarova strana slavila v neděli triumf v parlamentních volbách, v dolní komoře bude nejsilnější formací.

Pobodaný Bolsonaro a vězeň Lula. Brazílii čekají v neděli dramatické volby

by @eevelka

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

Ministerstvo zahraničí na základě posledního vývoje aktualizovalo své oznámení k výzvě českých občanů, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Aktualizace se týká například vyhlášené částečné mobilizace nebo nefunkčnosti platebních karet vydaných v Česku. Ministr zahraničí Jan Lipavský si navíc kvůli anexi ukrajinských oblastí předvolal ruského velvyslance.

Maďarský parlament přijal první z protikorupčních zákonů, kvůli penězům z EU

Maďarský parlament přijal první z balíků protikorupčních zákonů. Vláda premiéra Viktora Orbána se krokem pokouší zabránit ztrátě peněz z fondů Evropské unie, uvedla dnes agentura Reuters. Orbánova strana Fidesz má v parlamentu většinu.

Evropská komise minulý měsíc navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (184 miliard korun) z unijních fondů mimo jiné kvůli nedostatečnému potírání korupce a problematickému přidělování veřejných zakázek. Pokud Budapešť do dvou měsíců situaci napraví, může vzít Brusel návrh zpět.

Zdroj: Profimedia

Tweet of the day