Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Letošek bude nejteplejší rok v dějinách, čekají nás požáry a záplavy, varuje WMO

Zákaz „mezinárodního hnutí LGBTQ+“ v Rusku, nejteplejší rok v dějinách a stárnoucí česká společnost. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: pátek, 1. prosince

Name day: Iva

History: 1. prosince 1955 byla Rosa Parks zatčena poté, co nerespektovala nařízení alabamského města Montgomery a odmítla přenechat své místo v autobusu bílému spoluobčanovi.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Do palestinského Pásma Gazy, které od začátku války palestinského hnutí Hamás s Izraelem 7. října čelí blokádě a je zničené sedmitýdenním izraelským bombardováním, se během příměří od pátku do středy dostalo 1132 kamionů s humanitární pomocí.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinská armáda posílá nové útočné oddíly na levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti, tvrdí podle amerického Institutu pro studium války (ISW) ruští prováleční komentátoři. Podle těchto zdrojů je na levém břehu Dněpru u obce Krynky asi 300 až 400 ukrajinských vojáků.

Ruský nejvyšší soud zakázal hnutí LGBTQ a označil ho za extremistické

Ruský nejvyšší soud se včera vyslovil pro zákaz „mezinárodní hnutí LGBTQ+“ a označil ho za extremistické. Podle portálu Meduza kvůli tomu hrozí stíhání lidí, kteří se hlásí ke komunitě LGBTQ+. Agentura Reuters uvedla, že aktivistům bojujícím za práva sexuálních a genderových menšin navíc kromě toho hrozí obvinění z extremismu.

Letošek bude nejteplejší rok v dějinách, čekají nás požáry a záplavy, varuje WMO

 Letošní rok bude pravděpodobně nejteplejším v dějinách měření a prosinec už na tom nemůže nic změnit, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Znepokojivé klimatické trendy naznačují, že lidstvo čekají v budoucnu častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, dodala WMO podle agentury Reuters.

ČSÚ: Česko výrazně zestárne, počet lidí nad 65 let vzroste o milion

Česko čeká výrazné stárnutí. Do poloviny století by mohl počet lidí nad 65 let vzrůst z 2,2 milionu na 3,1 milionu. Podíl se dostane z pětiny na 30 procent. Přibýt by mělo hlavně lidí nad 85 let. Dětí a lidí v aktivním věku by mělo naopak ubývat. Postupné vymírání by měla přibrzdit migrace z ciziny, mírnému úbytku obyvatel ale nezabrání. Do 50. let by počet obyvatel tak mohl klesnout z 10,83 milionu na 10,69 milionu. Výsledky nové demografické projekce s vývojem do roku 2101 představili na tiskové konferenci šéf Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček a demografka Michaela Němečková.

Mladých je málo a společnost stárne, o svůj důchod se tak budeme muset postarat sami

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day