Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mladých je málo a společnost stárne, o svůj důchod se tak budeme muset postarat sami

Kvůli demografickému vývoji míří český důchodový systém k výrazným deficitům, a tak bychom se měli začít na vlastní důchod připravovat individuálně. Pravidelné spoření může být jednou z cest, jak si v průběhu dalších desetiletí vytvořit dostačující finanční polštář. 

Známe to asi všichni – přijde výplata a s ní i omamná euforie z momentálního pocitu nabytého bohatství, a než se nadějeme, peníze jsou zase fuč. Za co jsme je vlastně utratili? Nové oblečení, pivo s kamarády, výlet i úplně základní potřeby, jako je například nájem, drogerie nebo jídlo. V dnešní době vysokých cen lehce ztratíme přehled o tom, za co a kolik peněz utrácíme, až nakonec čekáme horlivě na další výplatu.

Mládí svádí k pocitu bezstarostnosti, je ale třeba si uvědomit, že pokud se nezačneme už teď chovat finančně zodpovědně, mohli bychom na to v budoucnu pěkně doplatit. Společnost totiž stárne, mladých lidí je v téhle republice málo a český důchodový systém míří k hlubokým deficitům. Je proto nejvyšší čas začít už třeba na vejšce pravidelně spořit, abychom si v průběhu dalších desetiletí vytvořili takový finanční polštář, díky kterému bude náš důchod důstojný.

Podle průzkumu agentury Kantar si mladí myslí, že půjdou do důchodu v 70 letech, chtěli by do něj ale ideálně vstoupit už v 61 letech. Vedle toho mladí lidé počítají s tím, že jejich měsíční důchod vyplácený státem bude průměrně činit 16 200 Kč, ideálně by si ale na pokrytí potřeb představovali důchod ve výši 25 515 Kč. To je v ostrém kontrastu se současnými prognózami – podle nich se totiž bude důchod současných mladých lidí blížit dnešním asi 12 tisícům Kč, číslo se nicméně může v průběhu času ještě měnit.

Zeptali jsme se našich followers, jak si svůj důchod představují. Tohle jsou odpovědi:

Až 98 % respondentů průzkumu si je údajně vědomo toho, že se v důchodu nebudou moci na stát plně spoléhat a že budou muset mít našetřeny vlastní prostředky, jen malá část z nich pro to ale v současné době něco opravdu dělá. Jak uvádí Just.ina z platformy iloveduchod.cz, na důchod si spoří jen 9 % generace Z. To fakt není moc.

www.iloveduchod.cz

Pravidelné investování přitom dokáže dlouhodobě vytvořit slušný kapitál a ani malá částka měsíčně stranou není z širší perspektivy zanedbatelná. Jedním z řešení, jak se zabezpečit na penzi, je například i doplňkové penzijní spoření, které nabízí dlouhodobé investování se státní podporou. Pokud se chceš dozvědět více tipů ohledně důchodu a začít si třeba i spořit, mrkni na iloveduchod.cz, případně na instagram @iloveduchod.

iloveduchod.cz