Šťastný konec hokejového mistrovství v podobě tetování jména Rulíka, kauza s nálezem kokainu v Poslanecké sněmovně a výrazný pokles dodávek pomoci do Pásma Gazy. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
„Jestli udelame medaili, tak si tu vytetuju jmeno Rulika na lopatku… to je nominace ty vole….,“ napsal Pavel Řepa (@Pimisan33) začátkem května na síť X. Reagoval tak na nominace hráčů na mistrovství světa v hokeji 2024, které jen chvíli před tím představil trenér národního týmu Radim Rulík a jeho realizační tým.
V neděli 26. května večer porazil český národní tým ve finále šampionátu výběr Švýcarska a Česko tak získalo zlatou medaili. Pavel Řepa dodržel slovo a vyzval tým o vzorový podpis trenéra Rulíka, který by si následně mohl nechat vytetovat na lopatku.
No a český národní tým mu jeho přání splnil a podpis trenéra mu zaslal. O čtyři dny později už Pavel Řepa postnul na X fotku, na které má na pravé lopatce vytetován nejen podpis trenéra Radima Rulíka, ale spolu s ním i samotný pohár. A tímto můžeme kapitolu hokejového mistrovství 2024 uzavřít.
Sněmovní kancléř Martin Plíšek si od Ochranné služby Policie ČR vyžádal zprávu o povaze a řešení nálezu kokainu na jedné z toalet v Poslanecké sněmovně. S touto zprávou chce pak seznámit vedení Sněmovny. Plíšek se kvůli incidentu sešel s ředitelem ochranné služby Jiřím Komorousem. Vyjádřil své znepokojení nad tím, že policie o tomto nálezu neinformovala vedení sněmovní kanceláře.
Nejsledovanější slovenská televize Markíza nemůže a ani nehodlá ustupovat ultimátům ohledně své programové struktury a personálních otázek. ČTK o tom ve čtvrtek informoval PR manažer televize Lukáš Kočišek v reakci na výzvu části spolupracovníků a spolupracovnic Markízy, kteří vedení televize vyzvali k závazku, že bude pokračovat ve vysílání politického diskusního pořadu. Jeho okamžité pozastavení televize oznámila na začátku tohoto týdne poté, co moderátor relace Michal Kovačič v neděli v živém vysílání vedení stanice kritizoval a varoval také před takzvanou orbánizací médií na Slovensku, tedy možným získáním kontroly nad médií vládní mocí po vzoru kroků maďarského premiéra Viktora Orbána.
Objem humanitární pomoci dopravované do Pásma Gazy klesl o dvě třetiny od chvíle, kdy Izrael zahájil vojenskou operaci v Rafáhu na jihu tohoto palestinského území. S odvoláním na úřad OSN o tom ve středu večer informovala agentura Reuters. OSN už řadu měsíců varuje před vypuknutím hladomoru v této izolované pobřežní enklávě, kde Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho říjnový teroristický útok.
Zdroj: ČTK