Osvěta Madison Tevlin ohledně života s Downovým syndromem, otevření námořního humanitárního koridoru do Gazy a Rusky a Rusové volící v Česku v prezidentských volbách.
Assume that I can. To je věta, se kterou se snaží kanadská herečka Madison Tevlin šířit osvětu ohledně života s Downovým syndromem. Sama ho totiž má a v novém videu nabízí výčet negativních předpokladů společnosti, které jsou pro takového člověka velmi omezující. Například, že ji rodiče netlačí k samostatnějšímu životu, protože předpokládají, že by ho nezvládla. Nebo trenér, který ji dostatečně nezatěžuje, protože předpokládá, že by větší fyzickou zátěž nezvládla. Společnost by podle Madison měla naopak předpokládat, že složitější výzvy člověk s Downovým syndromem zvládne. Video v závěru odkazuje na datum 21. března, který je Světovým dnem Downova syndromu.
O humanitárním námořním koridoru z Kypru se začalo jednat v listopadu, Izrael tuto možnost v zásadě schválil v prosinci, ale teprve nyní se plán začal realizovat. Přispěla k tomu americká vláda, která zesílila tlak na izraelské vedení kvůli zhoršující se humanitární krizi v Pásmu Gazy, kde podle místních úřadů ovládaných Hamásem zemřelo už nejméně 20 dětí právě kvůli podvýživě, informuje ČTK.
Klientem Muskovy společnosti je podle nové zprávy americký Národní úřad pro průzkum (NRO). Kontrakt s NRO v hodnotě 1,8 miliardy dolarů (přes 40 miliard korun) spadá pod oddělení SpaceX s názvem Starshield a ukazuje sílící vazby mezi firmou a americkým bezpečnostním aparátem, píše Reuters.
Prezidentské volby se v Rusku konají od pátku do neděle, v Česku mohli ruští občané a občanky volit pouze v pátek. Volební místnost byla otevřená od 08:00 do 20:00, zájemci a zájemkyně stáli v dlouhé frontě. Rusové a Rusky, které na místě oslovila ČTK, přišli dát hlas protikandidátům současného prezidenta Vladimira Putina, nebo odmítli svou volbu komentovat. Výsledky hlasování v Česku budou zveřejněny po sečtení hlasů v celém Rusku, což se očekává v pondělí.