Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Fakultní senát se zastal Ševčíka, s odvoláním nesouhlasí

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 31. března

Name day: Kvido

History: 31. března 1990 se doposud jednotná Komunistická strana Československa rozdělila na Komunistickou stranu Čech a Moravy a Komunistickou stranu Slovenska, které měly organizační samostatnost.

Situace na Ukrajině

  • Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu na Urale reportéra amerického listu The Wall Street Journal Evana Gershkoviche. Tajná služba novináře, který je americkým občanem, podezírá ze špionáže, informuje agentura Interfax. 
  • Senát podle očekávání schválil misi až 15 českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. 

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrátil do vlasti, opozice ho vítá jako lídra

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se včera po třech měsících vrátil ze Spojených států do vlasti. Po příletu letadla z Floridy jej na letiště v metropoli Brasília přišly pozdravit stovky jeho příznivců, napsala agentura Reuters. Opozice si slibuje, že se bývalý prezident po návratu domů postaví do jejího čela, sám Bolsonaro ale svou vůdcovskou roli překvapivě zpochybnil.

Nový brazilský prezident Lula je nadějí pro umírající Amazonii

by @yanhoechka

Státy EU a europoslanci se shodli na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Shodli se na tom včera nad ránem zástupci členských států a Evropského parlamentu, jejichž dohoda zvýšila dosavadní závazek z 32 procent. Závazek se týká unie jako celku, řada členských zemí včetně Česka má národní cíle výrazně níže. Směrnice o obnovitelných zdrojích je součástí balíku návrhů, které mají přispět k výraznému snížení emisí skleníkových plynů do konce desetiletí. Podle analytika Jiřího Gavora jde o velmi ambiciózní cíl, jehož dosažení bude obtížné. Očekává ještě spory při rozdělení podílu mezi jednotlivé státy.

Seznam Zprávy: Fakultní senát se zastal Ševčíka, s odvoláním nesouhlasí

Akademický senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze se tento týden zastal svého děkana Miroslava Ševčíka, kterého chce rektor VŠE pro nevhodné chování na veřejnosti odvolat. Senát přijal usnesení, že se záměrem rektora nesouhlasí a dříve uvedené důvody nejsou pro odvolání dostatečné. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ševčík ČTK řekl, že pokud rektorovi univerzity Petru Dvořákovi nebude stačit toto vyjádření, AS NF se na jeho žádost sejde 5. dubna a o jeho odvolání bude rozhodovat.

Rektor i studenti v akademickém senátu VŠE vyzvali Ševčíka k rezignaci na post děkana NF

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day