Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Extrémní bohatství i chudoba se poprvé za 25 let zvýšily současně

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 17. ledna

Name day: Drahoslav

History: 17. ledna 1929 se v komiksu poprvé objevila postava Pepka námořníka.

Situace na Ukrajině

  • V Bělorusku začalo předem ohlášené společné cvičení ruského a běloruského letectva, které potrvá do 1. února. Včera o tom podle agentury TASS informovalo ministerstvo obrany v Minsku.
  • Nejméně 40 lidí zahynulo při sobotním ruském raketovém útoku na obytný dům ve východoukrajinském městě Dnipro. O aktualizované bilanci oblastní správy informovala ukrajinská média.

Oxfam: Extrémní bohatství i chudoba se poprvé za 25 let zvýšily současně

Ve světě sílí nerovnost, poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ve zprávě zveřejněné před začátkem výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to uvedla organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě. Výrazné loňské zvýšení cen potravin a energií způsobilo, že miliardáři zbohatli ještě citelněji.

Nejbohatší 1 % lidí získalo téměř dvě třetiny veškerého nového bohatství v hodnotě 42 bilionů dolarů vytvořeného od roku 2020, což je téměř dvakrát více peněz než dolních 99 % světové populace, ukazuje nová zpráva organizace Oxfam. Během uplynulého desetiletí se 1 % nejbohatších zmocnilo přibližně poloviny veškerého nového bohatství.

Italská policie zatkla nejhledanějšího šéfa mafie Messinu Denara

Italská policie zatkla nejhledanějšího zločince v zemi Mattea Messinu Denara, šéfa sicilské mafie Cosa Nostra. Před justicí se skrýval 30 let, informovala agentura ANSA s odkazem na místní úřady. Messina Denaro byl v nepřítomnosti odsouzen k doživotí za podíl na atentátu na soudce Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina. Podle agentury AGI policie mafiánského bosse zadržela v nemocnici v sicilské metropoli Palermu, kam přišel na lékařskou prohlídku.

Messina Denaro převzal vedení Cosa Nostry poté, co byli zatčeni její předchozí šéfové Bernardo Provenzano v roce 2006 a Salvatore Lo Piccolo o rok později. Před justicí se Messina Denaro skrýval od roku 1993. K doživotí byl odsouzen také za vraždu 10 lidí v roce 1993 ve Florencii, Římě a Miláně.

Nejvíce nominací na Českého lva získaly filmy Arvéd a Il Boemo

Nejvíce nominací na Českého lva za rok 2022, celkem 12, získalo psychologické mysteriózní drama Arvéd. Film režiséra Vojtěcha Maška vypráví příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu. S počtem 11 nominací následuje historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující život i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Osm nominací má na kontě Banger, adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

Arvéd, Il Boemo i Banger. Tohle jsou nominace na Českého lva

by @yanhoechka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day