Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Evropský parlament schválil historicky první unijní normu o potírání násilí na ženách

Unijní předpis o potírání násilí na ženách, zpráva Amnesty International o stavu lidských práv v ČR a schválení kontroverzního zákona na Slovensku.

Datum: čtvrtek, 25. dubna
Svátek: Marek

Evropský parlament schválil ve středu historicky první unijní normu o potírání násilí na ženách

Europoslanci a europoslankyně ve středu na plenárním zasedání ve Štrasburku podpořili historicky první unijní předpis, který má předcházet násilí vůči ženám, chránit oběti domácího násilí a poskytovat jim lepší pomoc. Novinka rovněž vyzývá k přísnější právní úpravě řešící útoky v on-line prostředí, například posílání nevyžádaných odhalených fotografií nebo zveřejňování soukromých informací o jiné osobě na internetu bez jejího souhlasu.

Norma také zakazuje nucené sňatky či mrzačení ženských pohlavních orgánů. Rozšiřuje rovněž seznam přitěžujících okolností trestných činů o útoky namířené proti veřejně činným osobám, jako je novinářstvo nebo obránci a obránkyně lidských práv.

O normě jsme psali tady👇

Evropská unie představila pravidla, která mají potírat násilí na ženách. V Česku mohou nahradit Istanbulskou úmluvu

@eevelka

V Evropském parlamentu bylo ve středu také veselo, když měl proslov krajně pravicový slovenský europoslanec Miroslav Radačovský. Mluvil v něm o míru, načež vypustil z ledvinky pod sakem bílou holubici. Slovenský bizár, epizoda nevímekolik.

Celej Európe, aj Rusom a Ukrajincom, by som želal mier. Dovoľte mi vypustiť túto holubicu na znak toho, že Európa potrebuje mier.
Miroslav Radačovský ve svém projevu v EP

Taky se stalo: 

Median: Volby by vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí. Do Sněmovny by prošly ještě SPD se sedmi procenty a hnutí STAN se šesti procenty. Z nynějších sněmovních stran by mimo dolní komoru zůstali lidovci a TOP 09. Zároveň roste podpora politických uskupení, která jsou nyní mimo Poslaneckou sněmovnu. Vyplývá to z volebního modelu, který na svém webu zveřejnila agentura Median.

Amnesty International kritizuje v ČR diskriminaci Ukrajinců a zbraně pro Izrael

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala faktická segregace romských dětí ve vzdělávání a zlepšení práv se nedočkaly ani sexuální menšiny. V nově zveřejněné výroční zprávě to uvádí mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International. Ta Česku rovněž vytýká zastaralý zákon o přístupu k interrupcím a vývoz zbraní do Izraele, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, informuje ČTK.

Slovenská vláda schválila zákon o televizi a rozhlasu, šéf stanice má skončit

Slovenská vláda ve středu schválila návrh nového zákona o Slovenské televizi a rozhlasu (STVR). Předpokládá, že ve funkci předčasně skončí nynější ředitel tohoto veřejnoprávního média Ľuboš Machaj. Vládní koalice na Slovensku kritizuje činnost veřejnoprávního rozhlasu a televize, který nyní funguje pod názvem Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Opozice a některé zahraniční instituce už dříve tvrdily, že slovenská vláda chce RTVS ovládnout, a slovenské opoziční strany svou kritiku po rozhodnutí vlády zopakovaly. Proti zákonu vystoupili i někteří pracovníci RTVS a vedení stanice označilo změny za účelové, píše ČTK.